Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


Ručitelský závazek

Autor Kubicová M.
Předmět Ručitelský závazek
Dotaz

Dobrý den,

můj manžel před sedmi lety ručil na překlenovací úvěr u jedné stavební spořitelny.  Vystupoval jako druhý ručitel. Zhruba před měsícem a půl mu přišel doporučený dopis, že má částku (178000kč)  kvůli nehrazení ze strany dlužníka, zaplatit v hotovosti. A to do jednoho měsíce.  Ihned kontaktoval odd. vymáhání pohledávek se žádostí o více informací. Vyšlo najevo, že dlužnice zemřela v r.2006 při autonehodě a dědictví pohledávky přešlo na jejího manžela, který na dopisy nereagoval. Později se manžel dozvěděl, že smlouva byla vypovězena již v dubnu r.2009 (dědic pohledávky platil pouze do 12/2008 a na výzvy posléze již nereagoval) a přitom výzvu k zaplacení obdržel až na konci téhož roku. 

Manžel se nejprve dotazoval, zda je možné dostat splátkový kalendář. Nechtěl, aby se celá věc dostala až k soudu.  Po určité době se mu podařilo dědice pohledávky kontaktovat. Ten je nakonec svolný dluh splatit.  Manžel dlužnice je nyní v invalidním důchodu (zranění při autonehodě) a stará se o sedmileté dítě. Příležitostně pracuje.  Navrhl, že může splácet 3000kč/měs. Ovšem ze stavební spořitelny mu vyměřili platit min. 5000kč/měs. a první splátku chtějí do 25. dne tohoto měsíce. Pracovnice odd. pohledávek ani nepřihlédla k jeho současné situaci.

Manžel se znovu informoval, jak dopadla dohoda s dědicem pohledávky a rovnou pracovnici SS upozornil, že zmiňovaný nejspíš nebude tak velkou částku moci měsíčně hradit.  Ta mu mezi řečí řekla, ať se tedy s dlužníkem o splácení laskavě podělí.

Prosila bych o radu, jak postupovat. Dlužník je schopen splácet 3tis./měs. Je možné, aby tento případ mohla SS předat k soudu? I přes jeho snahu nakonec splácet? Je manžel (jako věřitel) povinen splácet zároveň s dlužníkem?( Momentálně jsem na MD a takovou částku bychom také nemohli měs. uhradit. )

Předem děkuji za odpověď.

M.Kubicová

Odpověd na dotaz:

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka