Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


Doplatek náhrady mzdy při nemoci z povolání

Autor Sedlářová Marie
Předmět Doplatek náhrady mzdy při nemoci z povolání
Dotaz

Dobrý den,

můj dotaz se týká doplácení náhrady mzdy při nemoci z povolání mého manžela. V roce 1984 mu vznikla nemoc z povolání (tkz. vasoneuroza z vibrací) kterou mu potvrdil lékař specialista na nemoci z povoláni. Pracoval tehdy u firmy Moravan  národní podnik.,Otrokovice. Doplatky mu byly vypláceny dle zákona o nemoci z povolání a každý rok dokonce valorizovány dle zákona. Valorizaci vždy dostával písemným sdělemím. Po roce 1989 byl Moravan n.p. zrušen a vznikl Moravan a.s. a asi další čtyři nové společnosti. Doplatky manželovi doplácela firma Moravan Aviation s.r.o. až do listopadu 2007. Pak dostal dopis od této firmy, že doplatky již nebudou vyplácet, protože dle zákona je má vyplácet nástupnická organizace Moravan a.s. a postoupily nárok manžela na JUDr. Orbesovou, která je správevcem konkurzní podstaty firmy Moravan a.s.

Manžel tedy koresponduje s výše uvedednou advokátkou ale od prosince 2007 bezvýsledně a v této chvili mu dluží již na doplatcích víc jak 40 000,- Kč, které nám bohužel chybí v rodinném rozpočtu. Manžel chodí každý rok na pravidelné kontroly k lékaři specialistovi na nemoci z povolání, který mu vždy potvrdí že nemoc pokračuje a bohužel tato nemoc již nelze vyléčit.

Prosíme o radu jak postupovat dál, na koho se obrátit, protože si myslíme že dle zákona má manžel na tyto doplatky nárok,

Odpověd na dotaz:

Zde se bude jednat o složitější případ.

Je zřejmé, že nástupnická organizace Moravanu je v konkurzu, tudíž povinným je sice podnik, kde byl zaměstnanec zaměstnán, nicméně v případě jeho krachu a konkurzu bez nástupní organizace bohužel tento nárok zaniká. Stát tyto závazky bohužel nepřebírá.

Doporučil bych zvážit možnosti, přiznání alespoń částečného invalidního důchodu

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka