Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


závět - dědictví- vzdání se

Autor Marcela Malá
Předmět závět - dědictví- vzdání se
Dotaz

Dobrý den,

 Jsme dvě zletilé sestry. Naši rodiče koupily chatu a mají družstevní byt ve svém vlastnictví. Vzájemně jsme se domluvily, že chata bude sestry (nyní je již i na ní převedena) a družstevní byt bude můj. Ze zákona ale v případě bytu -  dědí 1/2 manželka (nebo po smrti manželky manžel) a druhou polovinu děti.

Mohli bychom tedy  předejít tomu, abych já sestru musela vyplatit  - aby otec sepsal závěť , ve které bude specifikováno, že byt bude dědit pouze jedna z dcer, a zároveň aby tam byla i ochrana , že žijící rodič (matka, nebo otec) mají nárok na dožití v bytě. Jedná se vlastně o to, že z dědictví bytu 1/2 připadne žijícímu rodiči a druhá polovina pouze jedné ze dvou dcer. Také je třeba aby žijící rodič byl chráněn, že za svého života nebude z bytu třeba vyhozen, nebo byt nebude zabaven - díky např. dluhům dcery atd.

Nebo je možné, že sestra se předem (za života obou rodičů) vzdá dědictví 1/4  tohoto družstevního bytu?

Musí být všecha prohlášení (závěť nebo vzdání se...) ověřena notářem? Kdo všechno musí u notáře potom dokumenty podepisovat?

Moc děkuji

Odpověd na dotaz:

Dobrý den,

bohužel, žádný Vámi navrhovaný akt by neměl právní platnost. Závěti či vydědění, která nesplní své náležitosti, nebo překročí mantinely, které jim dává zákon, jakov tomto případě budou  ve své velké části neplatné. Stejně tak se do budoucna sestra nemůže dědictví vzdát, jde to až po smrti rodičů, do budoucna tento úkon nemá žádnou platnost.

Nicméně existuje řešení, kterým lze celou věc do určité míry upravit. Pro další informace či konkrétní právní pomoc mě prosím kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz

 

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka