Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


Soudy zdraží, rozhodla vláda. Víme, za co si připlatíte

09.02.2011, 21:52   |   Aktualne.cz   |   komentářů (5)

Zdražení poplatků se dotkne prakticky všech sporů - ať už jde o peněžní částky či třeba rozvod manželství. Zdraží také zápis do obchodního rejstříku, exekuce nebo předběžné opatření.

Změny začnou platit zřejmě během letošního jara či nejpozději v létě, přesné datum záleží na rychlosti schválení v Parlamentu.

Pospíšil připomíná, že poplatky se za posledních deset let nezvýšily, přestože inflace i hrubá mzda rostly. V zásadě tak jde jen o dorovnání na stav z roku 2001.

Změny poplatků ale mají také motivovat účastníky ke smírnému řešení sporů či k omezení šikanó;zních, neúčelných a zbytečných žalob. Mají také více odpovídat náročnosti některých řízení.

Zdražení prosazovala už předchozí ministryně Daniela Kovářová, v "úřednické" vládě Jana Fischera však její návrh těsně neprošel. Pospíšilův plán má nyní oporu v programovém prohlášení vlády ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, navíc je oproti Kovářové v mnoha bodech mírnější.

________________________________________________________________________________________________________________________________

Máte zájem o právní pomoc a právní zastoupení v souvislosti s koupí či prodejem nemovitosti, tedy bytu, domu nebo pozemku či jiného právního problému? Kontaktujte naši advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, www.ProfiPravnik.cz

na mail: ProfiPravnik@gmail.com, nebo tel: 737 826 527

________________________________________________________________________________________________________________________________

Spory o peníze

Podle vládou schváleného materiálu přijde návrh na spor o peněžní částku do 20 tisíc nově na tisícovku. Dosud to bylo 600 korun, ale jen do sporné částky 15 tisíc korun.

Poplatek za spory o částky mezi 20 tisíci a 40 miliony má nově činit pět procent z této částky, tedy maximálně dva miliony korun. Dosud činil čtyři procenta, avšak nejvýše jeden milion korun, a to i pro sporné částky nad 40 milionů.

Nově má vzniknout třetí skupina sporů o peníze: Kdo se chce soudit o více než 40 milionů, připlatí si k dvoumilionovému poplatku ještě jedno procento ze sporné částky nad 40 milionů (maximálně však do sporné částky 250 milionů).

Zdražil by i návrh na vydání elektronického platebního rozkazu, přesto zůstane výhodnější než klasická forma. Do sporné částky 20 tisíc má přijít na 800 korun, u vyšších částek na čtyři procenta.

Rozvody, společné jmění manželů

Za návrh na rozvod mají lidé zaplatit 2000 korun, tedy dvojnásobek dosavadní částky. Stejně tak zdraží návrh na zahájení řízení o vypořádání společného jmění manželů (bezpodílového spoluvlastnictví) nebo o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví.

Spory o nemovitosti nebo podniky

Pokud se lidé soudí o nemovitosti, měli by nově zaplatit za každou z nich pět tisíc místo dosavadních tří tisíc korun. Je-li předmětem sporu podnik, platili by nově 15 tisíc místo dosavadních 10 tisíc korun.

Tyto částky platí nejen pro samostatné spory, ale připočítávají se k základnímu poplatku také při vypořádání v souvislosti s rozvodem manželství.

Jiná než peněžitá plnění

Jestliže v občanském soudním řízení nepůjde o peněžité plnění ani o nemovitost či podnik, stoupl by poplatek stejně jako u rozvodů, tedy z jednoho na dva tisíce.

Předběžná opatření

Na tisícovku, tedy dvojnásobek, má zdražit návrh na takzvané předběžné opatření. Typicky když někdo po soudu žádá, aby protistraně zakázal určité jednání do doby, než soud rozhodne o samotném předmětu sporu.

Obchodní rejstřík

Nejpozději od léta si zřejmě připlatí také podnikatelé při zápisu do obchodního rejstříku.

Nově se bude rozlišovat, zda jde o administrativně náročnější zápis akciové společnosti (poplatek má činit 12 tisíc), nebo jednodušší zápis jiné formy společnosti (nově 6000 korun). Dosud se platí vždy 5000 korun. Pospíšil původně navrhoval zvýšení na 15 tisíc, respektive osm tisíc, nakonec ale mírně slevil.

Změna nebo doplnění zápisu v obchodním rejstříku zdraží na 2000 korun, tedy dvojnásobek současného stavu.

Ministr spravedlnosti však chce zcela zrušit poplatek za výmaz z rejstříku, který dosud činí 3000 korun. Podle něj jde o bariéru, která brání "čistotě" a aktuálnosti rejstříku, protože navrhovatelé ve většině případů nemají žádné nebo jen minimální finanční prostředky.

Návrh na "soudní exekuci"

Poplatek za návrh na nařízení výkonu rozhodnutí (exekuci prováděnou soudem, nikoliv soukromými exekutory, přestože i oni se nazývají soudní) sice zůstává v zásadě na dvou procentech z vymáhané částky, zvyšuje se však jeho minimální i maximální hranice.

Zatímco dosud se při vymáhání peněžitého plnění do částky 15 tisíc korun platí poplatek 300 korun, nově to má být 500 korun, nicméně hranice plnění se zvyšuje na 25 tisíc korun.

Na opačné straně by se maximální poplatek zvýšil z 1000 na 1500 korun - dosud se platil od vymáhaného plnění převyšujícího 50 tisíc korun, nově až od 75 tisíc korun.

Osvobození od poplatků

Pospíšil navrhl zrušit i řadu dosavadních osvobození od poplatků. Chce tím omezit takzvané šikanó;zní návrhy nebo odstranit plošné úlevy pro určité skupiny.

Oproti nynějšku má na začátku sporu zaplatit například ten, kdo se cítí poškozen nezákonným rozhodnutím úřadu či policie. Skončit má i osvobození při sporech o placení zdravotního nebo sociálního pojištění.

Dosud bezplatná přihláška pohledávky v insolvenčním řízení má přijít na 2000 korun, pokud nebude podána současně s insolvenčním návrhem. Nově by se platilo také za spory týkající se rozpuštění politické strany nebo pozastavení její činnosti.

Pospíšil nicméně ustoupil od původně navrhovaného zrušení osvobození od poplatku u návrhů na osvojení dítěte.

Nadále také zůstanou výjimky pro sociálně slabší účastníky a také (pro všechny navrhovatele) u některých typů řízení. Kromě většiny sporů o výživné jde například o spory týkající se domácího násilí, sociálních dávek, přípustnosti držení v ústavu zdravotnické péče či škody na zdraví.

A stále má samozřejmě platit zásada, že strana, která ve sporu uspěje, má nárok na úhradu poplatků a dalších nákladů od poražené strany.

Přístup ke spravedlnosti se prý nezhorší

Podle ministra Jiřího Pospíšila jde především o dorovnání inflace, navíc zůstane i možnost osvobození od poplatku. Proto se neobává zhoršení přístupu ke spravedlnosti.

"Například poplatek ve výši 600 korun odpovídal před deseti lety 4,17 % z průměrné hrubé měsíční mzdy. Nově navrhovaný poplatek 1000 korun odpovídá 4,24 % z průměrné mzdy v roce 2009," říká Pospíšil.

Připomíná také, že procentní výpočet soudního poplatku v Česku (čtyři procenta) je dosud nižší než v Polsku (pět procent) či na Slovensku (šest procent).

Prohledat jednotlivé výrazy - Soudy zdraží, rozhodla vláda. Víme, za co si připlatíte

Soudy , zdraží, , rozhodla , vláda. , Víme, , za , co , si , připlatíte ,

Soudy zdraží, rozhodla vláda. Víme, za co si připlatíte

deligentloancompany@gmail.com

Jste muž nebo žena ? hledá zajištěného úvěru věřitelem snadné a rychlé půjčky vě...

GET A LOAN TO UPGRADE YOUR LIFE APPLY NOW

Jste muž nebo žena ? hledá zajištěného úvěru věřitelem snadné a rychlé půjčky vě...

Kredit

Potřebujete úvěr ??? Naše firma je název Zion Financial Services Limited, dáváme...

Ceska sporitelna - kradeze a podvody za ucasti soudu

Banky dostavaji platebni rozkazy, zrejme jako prominentni navrhovatele od soudu....

právo na spravedlivý proces dále omezeno- zvýšením poplatku

ackoliv ULPSV zarucuje vsem obcanum pravo na spravedlivy proces,ve skutecnosti b...

Diskutovat

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka