Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Staré stavební spoření ukončovat nemusíte

26.11.2008, 14:25   |   redakce   |   komentářů (1)

Stavební spoření se uzavírá na dobu neurčitou. Není tedy omezeno časově, ale pouze naspořením cílové částky. V roce 2003 uzavírali klienti stavebních spořitelen smlouvy s maximální roční státní podporou 4 500 korun a s pětiletou vázací lhůtou, během které nemohli nakládat se svými úsporami.

Od 1. ledna 2004 sice došlo ke změně zákona č. 96/1993 Sb. o stavebním spoření a výhodné podmínky se tím poněkud změnily, přesto zůstává tento produkt mezi obyvateli ČR stále nejoblíbenějším nástrojem zhodnocení volných finančních prostředků. Jiný produkt, který by garantoval zhodnocení uložených peněz až o 6,5 % za rok, neexistuje.

Vázací lhůta se prodloužila na šest let, maximální roční státní podpora klesla na 3 000 korun. Aby vám ji stát mohl připsat, musíte ale uložit na účet stavebního spoření minimálně 20 000 korun.

„V roce 2003 jsme uzavřeli celkem 178 236 smluv o stavebním spoření s průměrnou cílovou částkou 211 000 korun,“ říká Helena Dušková ze stavební spořitelny Wüstenrot. „V současnosti máme 143 759 aktivních smluv z roku 2003.V průměru na nich mají klienti naspořeno 36,5 % z cílové částky.“ Pokud i vy patříte mezi klienty, kteří nenaspořili celou cílovou částku, smlouvu končit nemusíte. Končí pouze doba, která omezuje váš nárok na to, aby vám při ukončení spoření byla již připsaná státní podpora také vyplacena.

Co tedy dál? Vězte, že pokud starou smlouvu ukončíte a uzavřete novou, můžete přijít o mnohé výhody, které jste uzavřením staré smlouvy získali: pětiletá spořicí doba se protáhne na šestiletou, státní podopra se sníží ze 4 500 na 3 000 korun. Staré podmínky u pokračující smlouvy stále platí, a to včetně vyšších úroků. Nyní nabízejí stavební spořitelny dvouprocentní zhodnocení vámi vložených peněz (pouze Wüstenrot 2,1 % a do konce roku až 2,9 %, a to pokud nevyužijete úvěr ze stavebního spoření). K zahození není ani tzv. historie staré smlouvy. Budete-li žádat o úvěr, dostanete bezesporu výhodnější podmínky při posuzování úvěru.

Máte stále cílovou částku daleko před sebou a nepotřebujete peníze? Pak pokračujte ve spoření dál, rozhodnutí neuspěchejte. „Smlouvu o stavební spoření můžete po uplynutí vázací doby kdykoliv ukončit dohodou a naspořené peníze - samozřejmě včetně úroků a připsané státní podpory - vybrat. Výhodou je, že vyplacené úspory už nemusíte použít jen na bydlení,“ vysvětluje Helena Dušková.“ A naopak, budete-li potřebovat na bydlení více finančních prostředků, pokračující smlouva o stavebním spoření vám umožňuje kdykoliv v budoucnu požádat o úvěr.

Jestliže se vaše úspory na účtu stavebního spoření blíží cílové částce, dejte pozor, abyste ji nepřekročili. Stavební spořitelny se v okamžiku  přespoření cílové částky chovají různým způsobem. Mohou vám platbu vrátit, vypovědět smlouvu nebo automaticky navýšit cílovou částku (většinou o 20 000 korun), ale se zhoršenými podmínkami (podle jejich aktuálních tarifů).

Wüstenrot stavební spořitelna klientovi doporučí zvýšení cílové částky a stejně jako Raiffeisen stavební spořitelna vám ponechá staré podmínky. „V případě, že klient na naši nabídku nereaguje, účet pro případné další platby zablokujeme. Úroky a případnou státní podporu z nich samozřejmě připíšeme“ uvádí Helena Dušková.

Nad pokračováním či ukončením stavebního spoření se vyplatí dobře se zamyslet, třeba ve spolupráci s vaší stavební spořitelnou. Předpokládá to rozumně vyhodnotit vaši současnou životní situaci a seznámit se s aktuálními možnostmi, které se na trhu stavebního spoření objevují.

Prohledat jednotlivé výrazy - Staré stavební spoření ukončovat nemusíte

Staré , stavební , spoření , ukončovat , nemusíte ,

Staré stavební spoření ukončovat nemusíte

mohu převest členska prava k bytu bez souhlasu družstva

mohu převést členska prava k bytu bez souhlasu družstva a uřadu...

Diskutovat

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka