Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Stát dá na opravy a zateplení paneláků třikrát víc peněz

19.08.2008, 10:22   |   Jan Sůra (www.idnes.cz)   |   komentářů (0)

Ministerstvo pro místní rozvoj chce příští rok dát tři miliardy navíc do Státního fondu rozvoje bydlení na program Panel, který dotuje úroky z úvěrů na opravy panelových domů, ve kterých žije téměř třetina všech obyvatel České republiky. Letos měl fond k dispozici jen 1,5 miliardy.

"V zateplování domů v přepočtu na jednoho obyvatele jsme teď první v Evropě," říká Milan Machatka z Cechu pro zateplování budov.

Podle údajů cechu by v Česku bylo potřeba zateplit celkem zhruba 140 milionů metrů čtverečních fasád. Dosud je však zatepleno jen zhruba 30 milionů metrů. Růst je velký: jen loni stavbaři zateplili 16 milionů metrů čtverečních a letos cech očekává přibližně stejné množství.

"Několik let ještě boom potrvá. Lidé nebyli dlouho k zateplování motivováni," vysvětlil Machatka. Podle něho se dá čekat další tlak na zateplování, nejen kvůli úsporám za topení.

"Například při přicházejícím štítkování domů z hlediska energetické náročnosti se budou ceny domů logicky odvíjet od dosahovaného stupně tepelné ochrany, a to je velmi silný motivační prvek pro zateplování," dodal Machatka.

Stavaři vděčí státuZa rozjezd zateplování může hlavně stát, který opravy panelových domů dotuje prostřednictvím programu Panel. Loni výrazně peníze seškrtal, i přesto se opravuje dál.

"Oproti roku 2007 má program Panel letos třetinu peněz," řekl ředitel Státního fondu rozvoje bydlení Jan Wagner.

Přes program Panel stát dotuje úroky z úvěrů nebo poskytuje záruky k těmto úvěrům. Ve výsledku mohou dotace snížit majitelům panelových domů úrokovou sazbu až o dva procentní body. Řada z nich se do oprav pustila i přesto, že na dotace nedosáhla.

Kvůli rostoucím cenám tepla a elektřiny si totiž spočítali, že se jim oprava postupně sama zaplatí tím, co ušetří za stále se zvyšující účty za energie. Úspory při kompletní rekonstrukci včetně výměny oken a zateplené fasády dosahují totiž i přes třicet procent.

Lidé už se nebojí půjčovat si
K zájmu o rekonstrukce přispělo podle Wagnera i to, že lidé překonali psychologickou bariéru, kdy si na opravu nechtěli půjčovat. "Teď jsou společenství vlastníků pro banky velmi lukrativními klienty," podotkl Wagner.

"Ministerstvo pro místní rozvoj chce příští rok posílit program o tři miliardy korun na 4,5 miliardy. Už o tom jedná s ministerstvem financí. Peníze však potvrzeny zatím nemá.

"Probíhají ještě jednání o podobě rozpočtu na příští rok," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Zájem o dotace je přitom velký: podle Wagnera přišlo na fond už 1 100 žádostí. "Potřebný objem dotačních prostředků již nyní přesahuje miliardu korun," dodal. Stát ve svém návrhu počítá s rozdílnou výší podpory podle toho, jak komplexní oprava bude.

Z velkého zájmu o lépe izolované domy těží jak stavaři, tak výrobci izolačních materiálů. Jen loni Češi podle údajů Cechu za zateplování zaplatili téměř 16 miliard korun. Některé české firmy už expandovaly i do zahraničí. Například Stomix otevřel v roce 2000 vlastní továrnu v Rusku ve městě Orel.

Zateplení jen od osvědčených
Boom v zateplování však do oboru přilákal i řadu firem, které provádějí práce nekvalitně a po pár letech se musí vše znovu opravovat. Bývalý náměstek ministra pro místní rozvoj Petr Pávek proto loni přišel s myšlenkou certifikace pro firmy, aby stát nedotoval ty společnosti, které zateplování šidí. Návrh však padl.

Cech nicméně přichází s vlastní aktivitou: osvědčováním odborné způsobilosti stavebních firem. Pro ně je pak certifikace dobrovolná. Podle Machatky může být takové osvědčení dobrým způsobem, jak mají investoři vybírat stavební firmy.

"První firmy už osvědčení mají," podotkl.

Špatný přístup několika stavebníků přitom způsobuje podle Machatky až polovinu všech potíží v celém oboru. "Největším prohřeškem je nedodržování zásady, že zateplovací systém je ucelený výrobek, a ne sestavování různých materiálů jen podle jejich cen. Užívají se různé materiály, přičemž rozdíly v kvalitativní úrovni jsou velké," podotkl Machatka.

Celý článek naleznete na portálu www.idnes.cz

http://ekonomika.idnes.cz/stat-da-na-opravy-a-zatepleni-panelaku-trikrat-vic-penez-p24-/ekonomika.asp?c=A080817_202938_ekonomika_dp

Prohledat jednotlivé výrazy - Stát dá na opravy a zateplení paneláků třikrát víc peněz

Stát , , na , opravy , a , zateplení , paneláků , třikrát , víc , peněz ,

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka