Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Stavební povolení výrazně zdraží, navrhuje Jankovský

12.04.2011, 11:11   |   www.aktualne.cz Petr Kučera   |   komentářů (0)

Ministerstvo pro místní rozvoj dokončilo návrh novely stavebního zákona a odeslalo jej do připomínkového řízení. Pokud změny schválí sněmovna, začnou platit od roku 2012.

Stavební povolení u rodinného domu má podle návrhu zdražit z dosavadních 300 na 5000 korun. U bytových domů stoupne poplatek z nynější tisícovky na 20 tisíc korun.

Zvýšení správních poplatků přitom měla původně projednat ještě vláda Jana Fischera na podzim 2009. Ministerstvo ale nestihlo dokončit novelu tak, aby začala platit ještě do voleb, takže pod vedením nového ministra Kamila Jankovského (VV) musel legislativní proces začít znovu.

Ohlášení nakonec nezdraží

Nadále má platit, že k stavbě rodinného domu do 150 metrů zastavěné plochy s maximálně dvěma nadzemními podlažími a podkrovím není potřeba stavební povolení, ale postačí takzvané ohlášení.

Dům však musí - zjednodušeně řečeno - stát v zastavěném území, nevyžadovat v dané lokalitě novou infrastrukturu a podstatně neměnit místní poměry

Ministerstvo nakonec ustoupilo od původního záměru, aby si stavební úřad mohl nově účtovat 2000 korun za písemný souhlas s tímto ohlášením.

Na hodnotě stavby nezáleží

U staveb, které potřebují stavební povolení, mělo být novinkou odstupňování poplatků podle předpokládané ceny stavby. Jankovský ale svého předchůdce v tomto záměru nakonec nepodpořil, poplatek tedy bude nadále jednotný.

Podle nového návrhu má stavební povolení pro stavbu s maximálně třemi byty zdražit z 300 na 5000 korun. Povolení ke stavbě garáže s nejvýše třemi stáními zdraží z 300 na 1000 korun.

U bytového domu, tedy stavby s více než třemi byty, stoupne poplatek z 1000 na 20 000 korun. Současně zdraží rozhodnutí o umístění stavby z nynější tisícovky na trojnásobek.

Změna po dvaceti letech

Dosavadní poplatky podle ministra Jankovského už neodpovídá realitě. "Od roku 1992 se jejich výše nezměnila. Náš návrh se snaží jednak zohlednit nárůsty cen a jednak částečně snížit znevýhodnění inpiduálních stavebníků před developerskou výstavbou," vysvětluje.

Ministerstvo zdůrazňuje, že náklady na územní a stavební řízení rostou, stejně jako jeho náročnost.  Mnohem větší důraz je nyní kladen například na ekologické aspekty staveb, energetickou náročnost či krajinotvorbu, po vstupu do EU musí stavební řízení navíc splňovat i některé unijní podmínky.

Jak uvádí samo ministerstvo, před dvaceti lety představoval poplatek za stavební povolení u rodinného domu v průměru 0,8 promile výdajů na výstavbu. Nyní se má poplatek zvýšit na 1,25 promile.

U bytových domů s 25 jednotkami představoval poplatek před dvaceti lety 0,14 promile nákladů na výstavbu, po novele by se tento podíl zvýšil na 0,36 promile.

http://aktualne.centrum.cz/finance/bydleni/clanek.phtml?id=696881

Prohledat jednotlivé výrazy - Stavební povolení výrazně zdraží, navrhuje Jankovský

Stavební , povolení , výrazně , zdraží, , navrhuje , Jankovský ,

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka