Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Stavební spoření letí, hypotéky jdou dolů

23.09.2008, 05:51   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

Objem úvěrů ze stavebního spoření se za první půl rok letošního roku zvýšil o 25 %. Naopak objem hypotečních úvěrů u bank klesl za stejné období o 20 %. Jak je možné, že je o stavební spoření takový zájem?

Stavební spoření x hypotéky

Stavební spořitelny poskytly za první pololetí na úvěrech na bydlení více než 44 mld. Kč. Dotahují tak poměrně rychle objem hypoték, který činil za stejné období 66 mld. Kč.

Zatímco hypoték se výrazným způsobem dotklo zpřísnění podmínek pro hypoteční úvěry z počátku tohoto roku, úvěry ze stavebního spoření jako by tuto situaci vůbec nepocítily. To potvrzuje stále velkou oblibu produktu stavebního spoření a úvěrů ze stavebního spoření.

Situaci do velké míry ovlivňuje rozdíl vztahu klientů k bankám a stavebním spořitelnám. Hypotéka je totiž do určité míry jednorázový produkt. Lidé si často berou hypotéky u bank, kde nemají účet a kde jsou momentálně podmínky nejvýhodnější. Tato jednorázovost a nahodilost je jednou z příčin poklesu objemu hypoték.

Stavební spořitelny mají velkou výhodu – státní podporu

Lidé, kterých se zpřísnění podmínek pro hypoteční úvěry dotkly, totiž své rozhodnutí o pořízení bydlení odložili, nebo využili pro financování bydlení právě úvěr od stavební spořitelny. Vztah klienta a stavební spořitelny je totiž dlouhodobý. Lidé vnímají stavební spořitelny jako ústavy, které jim poskytují nejvýhodnější spořící produkt – stavební spoření a poskytují poměrně kvalitní služby. Vnímání výhodnosti poskytovaných služeb ze strany stavebních spořitelen však není pouze jejich zásluhou, ale do velké míry se na této situaci podílí i stát, prostřednictvím svých vysokých podpor, které činí v celkovém objemu až 15 mld. Kč za rok. Reálně tak má kromě zajímavých úroků ze spoření každý klient nárok i na roční příspěvek maximálních 3000 Kč. U starých smluv, před rokem 2005 je to dokonce 4 500 Kč.

Stabilita s dlouhodobost vztahu zvyšuje zájem klientů

Lidé tak vnímají stabilitu a dlouhodobost vztahu se svou spořitelnou a využívají tak další služby, které se spořením úzce souvisí. Jedná se tak i o úvěry na rekonstrukci bydlení či úvěry na pořízení bydlení. Oproti bankám stavební spořitelny nabízejí stejnou výši splátek a stejnou výši úrokové sazby po celou dobu splácení úvěru.

Stavební spořitelny tak ze státní podpory a atraktivity produktů, které nabízejí, výrazně těží.

Aktuálně s poklesem úrokových sazeb, se opět zvedá zájem o hypoteční úvěry. Je pravděpodobné, že se na této vlně svezou i úvěry ze stavebního spoření, a růst objemu tohoto produktu se tak ještě do konce roku zrychlí.

Zrušme státní podporu stavebního spoření

Do budoucna se však vše může změnit. Ministr financí Kalousek uvažuje o snížení státní podpory na stavební spoření. Ve hře je údajně i její úplné zrušení. Důvodem je možnost úspor ve stáním rozpočtu a zároveň porušení principu rovných příležitostí, kdy stát podporuje jednu formu spoření na úkor jiných. Dle vyjádření představitelů spořitelen by zrušení státní podpory vedlo ke kolapsu systému a odlivu klientů. Stavební spořitelny by tak přišly o svou největší konkurenční výhodu.

Prohledat jednotlivé výrazy - Stavební spoření letí, hypotéky jdou dolů

Stavební , spoření , letí, , hypotéky , jdou , dolů ,

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka