Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Staví se, nakupuje se: Objemy hypoték rostou meziročně o 40 procent

27.03.2012, 18:45   |   Luboš Svačina   |   komentářů (0)

Banky v úvodních měsících letošního roku překonávají rekordy - nikdy v historii neposkytly v tomto období tak velký objem úvěrů. Od začátku roku banky uzavřely hypotéky za 18,1 miliardy korun, tedy o 5,3 miliardy a 41 procent více než ve stejném období loňského roku.

Hypotéky

Banky během února poskytly 5420 hypoték v celkovém objemu 8,9 miliardy korun, což je nejlepší únorový výsledek v historii a v porovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostl objem poskytnutých hypoték o 25 %. Jedná se o výsledky o to překvapivější, protože první dva měsíce roku zpravidla bývají co do sjednaných obchodů výrazně podprůměrné.

 .

Nikdy v minulosti se bankám v těchto měsících nepodařilo poskytnout takový objem hypoték. Za leden a únor banky poskytly hypotéky za 18,1 miliardy korun, tedy o 5,3 miliardy a 41 % více než ve stejném období loňského roku. Navíc pokud vezmeme 3 historicky nejlepší měsíce z období přelomu roku (leden, únor 2007 a prosinec 2007) a porovnáme je s výsledky za tento prosinec, leden, únor, pak i v tomto případě trh hypoték roste o 7%! Pokud by si banky udržely stávající tempo meziročního růstu, v objemu poskytnutých hypoték by na konci roku atakovaly hranici 130 miliard korun. Tento vývoj však není podle našeho modelu reálný a i nadále předpokládáme, že banky v letošním roce poskytnou hypotéky v objemu 95 - 110 miliard korun.

 

Stavební spoření

Na rostoucím trhu pozadu nezůstávají ani stavební spořitelny, které v lednu a únoru poskytly úvěry za 5,8 miliardy korun, což v meziročním srovnání znamená nárůst téměř o čtvrtinu. Růst však zatím stojí pouze na lednových objemech, protože únorové výsledky byly podobné jako v loňském roce, tedy jedny z nejslabších v historii. Nicméně i nadále platí náš odhad, že objemy úvěrů ze stavebního spoření by měly letos mírně růst.

 

 

 

Zdroj: ČNB, banky, GOLEM FINANCE s.r.o., hypoindex.cz

 Trh financování bydlení

V celkovém součtu banky od začátku roku půjčily klientům na bydlení téměř 24 miliard korun (+36,6 % r/r). Důvody růstu zůstávají již několik měsíců více méně stejné, z našeho pohledu však stále větší roli v růstu objemu sjednávaných úvěrů hraje refinancování. Očištěný podíl hypoték určených k refinancování bohužel není možné z dostupných statistik odvodit.

Příčiny růstu trhu:

 

  • rekordně nízké úrokové sazby hypoték
  • větší aktivita stavebních spořitelen
  • akcentované plánované zvyšování DPH
  • nárůst investiční poptávky po nemovitostech

 

 

Úrokové sazby

I přes nepatrný meziměsíční nárůst setrvávají úrokové sazby hypoték nadosah historickým minim. Podle statistik hypoindexu, vzrostla v únoru průměrná úroková sazba skutečně poskytnutých hypoték meziměsíčně o 2 setiny procentního bodu na 3,61 %. Na základě vývoje indexů GOFI, které mapují vývoj průměrných nabídkových sazeb, a vývoj hypoindexu s vysokou úspěšností predikují, potvrzujeme, že dobré úrokové podmínky přetrvávají i na přelomu března a dubna a dokonce nevylučujeme, že v tomto a následujícím měsíci dojde v důsledku konkurenčního boje a jarních akčních nabídek k poklesu sazeb reálně sjednávaných hypoték.

 

 

.

.

CENOVÝ PŘEHLED TÝDNE:

Hypotéka ve výši 1 800 000,- Kč se splatností 20let:

Zdroj: GOLEM FINANCE s.r.o.

 

Metodika cenového přehledu:

Cenový přehled uvádíme vždy na počátku týdne a obsahuje úrokové sazby platné v daném týdnu. Úrokové sazby jsou uvedeny v rozsahu minima a maxima. V praxi jde o minimální (nejlepší úrok), který jsme schopni jako Hypoteční makléři našim klientům zajistit a maximální (nejhorší úrok) nabízený jednou z bank. Úrokové sazby uvádíme za nejběžnější fixace 1, 3 a 5 let. Dále v členění výše hypotečního úvěru do 70% hodnoty nemovitosti (LTV) a do 100%. Výše měsíční splátky bude pravidelně počítána pro hypotéku odpovídající průměrné výši v ČR, tedy 1,8 mil. Kč a době splatnosti 20 let.

V tabulce rozdílu mezi maximální a minimální sazbou můžeme vidět aktuální rozdíl mezi nejhorší a nejlepší nabídkou. Dále pak můžeme vidět, kolik tento rozdíl činí ve výšce měsíční splátky.

Poslední údaj je kumulativní úspora na splátce, která vyčísluje, kolik ušetří na úrokové sazbě klient, kterému sjednáme minimální úrokovou sazbu oproti klientovi, který si vezme nejhorší (maximální) úrokovou sazbu od banky, a to za dobu fixace sazby. Tedy kumulativní úspora za 1, 3, 5 let fixace sazby.

 

 

 

 

 

http://www.bankovnipoplatky.com/stavi-se-nakupuje-se-objemy-hypotek-rostou-mezirocne-o-40-procent-17008.html 

Prohledat jednotlivé výrazy - Staví se, nakupuje se: Objemy hypoték rostou meziročně o 40 procent

Staví , se, , nakupuje , se: , Objemy , hypoték , rostou , meziročně , o , 40 , procent ,

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka