Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Střední Čechy začaly platit za pacienty poplatky

06.01.2009, 10:02   |   www.novinky.cz   |   komentářů (0)

U nás se to dotklo odhadem několika stovek lidí, nezaznamenal jsem, že by někdo chtěl poplatek uhradit,“ řekl Právu jeden z lékařů krajské nemocnice v Kladně.

Podle informací Práva se ve všech pěti nemocnicích Středočeského kraje, v Kladně, Příbrami, Kolíně, Benešově a v Mladé Boleslavi dotkla novinka víc než tisícovky pacientů. Drtivá většina z nich za sebe nechala poplatky zaplatit kraj. Ten hradí za pacienty poplatky za ošetření, hospitalizaci i za pohotovost, v lékárnách těchto zařízení navíc lidé neplatí ani za položky na receptu. V souvislosti s úhradami poplatků navštívil ve čtvrtek odpoledne právě mladoboleslavskou nemocnici i středočeský hejtman David Rath (ČSSD).

Někteří lidé chtějí za péči platit sami

„Pan ředitel mě informoval, že většina lidí nechá za sebe poplatky zaplatit kraj. Vyskytly se ale i jednotlivé případy, říkal snad tři za dnešek, kdy lidé chtěli zaplatit sami. Ti ostatní, těch několik stovek lidí, si to nechali zaplatit krajem,“ popsal Rath situaci v mladoboleslavské nemocnici.

„Personál je informován, dává lidem k podpisu darovací smlouvy, čili běží to přesně tak, jak by to mělo běžet. A samozřejmě je na každém člověku, aby se rozhodl, zda za něho poplatky zaplatí kraj, anebo zda je zaplatí sám,“ dodal Rath.

Podle tiskové mluvčí Středočeského kraje Berill Maschekové se bude tato novinka hodnotit až s odstupem času. „Uvidíme, minimálně měsíc a spíš i déle to ale musí běžet a pak teprve vyhodnotíme, kolik lidí si nechá poplatky hradit krajem a kolik si případně zaplatí z vlastní kapsy,“ řekla Právu Mascheková. Proti úhradám poplatků se od začátku postavila pouze ODS, které se nelíbí například to, že jsou tímto krokem zvýhodněny krajské nemocnice oproti jiným zařízením.

V souvislosti s úhradou poplatků za pacienty se hovoří i o možnosti pokut ze strany zdravotních pojišťoven. Ty mohou nemocnici v případě, že nebude soustavně poplatky vybírat, uložit sankci až 50 000 korun, a to i opakovaně. Rath sám ale už dříve prohlásil, že se pokut ze strany pojišťoven nebojí.

Celý článek naleznete na serveru www.novinky.cz

http://www.novinky.cz/clanek/157822-stredni-cechy-zacaly-platit-za-pacienty-poplatky.html

Prohledat jednotlivé výrazy - Střední Čechy začaly platit za pacienty poplatky

Střední , Čechy , začaly , platit , za , pacienty , poplatky ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka