Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


Tajná schůzka u premiéra: Zastavme miliardový tunel

31.03.2008, 09:45   |   Sabina Slonková (Aktualne.cz)   |   komentářů (0)

Hrozba, že firma spravující strategické zásoby benzínu a nafty přijde o miliardy, je podle nejnovějších zjištění české policie reálnější, než se zdálo.

Obavy o osud státních peněz ve společnosti Čepro jsou natolik silné, že už dokonce vyústily v utajovanou schůzku u premiéra.

S premiérem Mirkem Topolánkem jednali o firmě v minulých dnech ministři vnitra Ivan Langer a spravedlnosti Jiří Pospíšil. Cíl schůzky byl podle zjištění Aktuálně.cz jediný: zabránit vytunelování společnosti, která mimo jiné ochraňuje státní hmotné rezervy.

Soud o vymyšlené miliardy

"Ministři dostali zprávy bezpečnostních složek, podle nichž je velmi pravděpodobné, že Čepro u soudu prohraje první kola sporu o platnost fiktivních pohledávky. Pak má přijít na řadu exekuce. Vzhledem k tomu, že soudní verdikt nebude mít odkladný účinek, odvolání k vyšším instancím budou k ničemu a miliardy na účtech Čepra zůstanou v podstatě bez ochrany," popsal pro Aktuálně.cz jeden z účastníků rozhovorů o záchraně Čepra.

Státní úřady včetně policie a státního zastupitelství stojí od počátku na straně Čepra. Pohledávka je totiž podle nich vymyšlená.

Ohrožení státní firmy pramení z letitých tahanic o platnost pohledávek, s nimiž roky operuje uprchlík Radovan Krejčíř a jeho spolupracovníci. Spor, který už před čtyřmi lety vyústil v pokus vyvést z účtů firmy 2,5 miliardy a Krejčíř byl už kvůli němu obviněn, znovu ožil před pár dny.

Případ řeší vedení soudu

Soudce David Hovorka, který svým rozhodováním umožnil už původní exekuci, nyní v rekordně krátkém čase posvětil postoupení jedné z pohledávek na nového majitele a spor tak mohl znovu odstartovat.

Právě Hovorka má podle policejních analýz určených ministrovi vnitra nyní rozhodnout, že pohledávka platí a Čepro za ni musí zaplatit. On sám nechce svá rozhodnutí předem prozrazovat, ani o svých dosavadních verdiktech jakkoli veřejně polemizovat. "Komentovat vlastní rozhodnutí do tisku nechci," prohlásil Hovorka.

Případ už nicméně začali sledovat jeho nadřízení z Městského soudu v Praze, hodnotit jej ale veřejně odmítají. Mimo jiné i proto, že právníci Čepra se oficiální cestou snaží docílit toho, aby byl soudci Hovorkovi případ odejmut pro podjatost. Zdrženlivý je proto i ministr spravedlnosti Pospíšil.

"Na kauzu se v rámci své působnosti zaměří předseda soudu, neboť obdržel oficiální stížnost. Ministerstvu nepřísluší danou kauzu hodnotit, neb nemá k dispozici soudní spis," uvedl ministr.

Celý článek naleznete na portálu www.aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=601038

Prohledat jednotlivé výrazy - Tajná schůzka u premiéra: Zastavme miliardový tunel

Tajná , schůzka , u , premiéra: , Zastavme , miliardový , tunel ,

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka