Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Tamiflu mizí z lékáren. Lidé kupují tisíce balení denně

30.04.2009, 10:11   |   Veronika Rodriguez(Aktualne.cz)   |   komentářů (0)

Polykat preventivně tablety Tamiflu, přestože nehrozí žádné nebezpečí, je přímo trestuhodné. Mělo by se tomuto běsnění zamezit.

Tak se ve středu vyjádřila ředitelka české kanceláře Světové zdravotnické organizace Alena Šteflová. Reagovala na paniku, kterou mezi lidmi způsobil virus prasečí chřipky A/H1N1. Hromadně chodí ke svým lékařům a žádají recept. Ti jim ho ochotně poskytnou.

"Pokud ale lidé začnou léky bezdůvodně masově užívat, ztratí účinnost," varuje odbornice.

Osm tisíc krabiček denně

Z lékáren po celé zemi mizí krabičky Tamiflu po stovkách. Podle dodavatele - švýcarské společnosti La Roche - každý den putuje do distribuční sítě dokonce osm tisíc nových balení.

"Je to tak. Když jsem se dnes díval do skladu, zjistil jsem, že už máme poslední balení. Zmizelo to velice rychle," potvrdil také mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.

Pokud se ale budou lidé "léčit" antivirotikem svévolně, aniž by je zasáhl virus chřipky, lék může časem ztratit svůj účinek.

"Dopadne to jako s antibiotiky. Virus začne vytvářet rezistentní kmeny. To znamená takové, které budou antivirotiku odolávat. A přijdeme o jeden ze dvou léků proti chřipce," varoval Jiří Pešina ze společnosti La Roche. Lidstvo pak podle něj nebude mít další nástroj, jak s virem chřipky účinně bojovat.

Je těžké říct pacientovi "ne"

Lékaři ale vidí situaci jinak. Naléhání pacientů často nakonec podlehnou a recept na Tamiflu předepíšou.

"Musím přiznat, že to rozumné není. Někdy je ale velmi těžké pacientovi vysvětlit, že to není správný krok," řekl Aktuálně.cz šéf Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek.

Pokud lékař předepíše medikament s vědomím, že to pacientovi neuškodí a nehradí to pojišťovna, tak to podle něj není "nic proti ničemu". "Jenom se pak obávám, že jen naprostý zlomek preparátu bude použit skutečně ve správný okamžik pro správné pacienty," připustil.

Celý článek naleznete na serveru www.aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=636113

Prohledat jednotlivé výrazy - Tamiflu mizí z lékáren. Lidé kupují tisíce balení denně

Tamiflu , mizí , z , lékáren. , Lidé , kupují , tisíce , balení , denně ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka