Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Tři další Temelíny nebo drastické zdražení elektrické energie

18.11.2008, 00:10   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (1)

Tři další Temelíny by měly v průběhu 20 let vyrůst v České republice. Vyplývá to ze zprávy Pačesovy komise. Jedině toto opatření může v budoucnu zabránit drastickému zdražení elektrické energie.

Do 20 let totiž doslouží několik uhelných elektráren. Za jejich vyřazení může nejen jejich špatný technický stav, ale také nedostatek uhlí. V platnosti totiž zůstávají těžební limity a současné zásoby uhlí by měly být do 30 let v podstatě vyčerpány.

 

Větrné ani solární elektrárny spotřebu nekryjí. Jsou navíc drahé

I přes nárůst výstavby větrných a solárních elektráren nedosahuje jejich celková kapacita ani 8 procent výkonu jaderné elektrárny Temelín. Elektřina z těchto obnovitelných zdrojů je navíc výrazně, až 3 násobně, dražší, než elektřina vyrobená z jádra či uhelných elektráren.

Pokud nebudou vybudovány v následujících letech nové zdroje, může se Česká republika stát od roku 2014 čistým dovozcem elektrické energie. To by mohlo následně výrazně zdražit cenu elektrické energie.

Aby byla udržena soběstačnost ČR ve výrobě elektrické energii spolu s přijatelnými cenami, pak by bylo nutné do 20 let vyrábět až 77 procent elektrické energie z jádra. V současnosti je to přibližně třetina. K tomu je však nutné postavit právě 2 další jaderné elektrárny, včetně dostavby Temelína.

Nedostatek elektřiny zásadně zvýší ceny

Již nyní roste cena elektrické energie o průměrně 10 procent ročně pro domácnosti. Pro firmy roste cena až o 15 procent ročně. Cena se tak pomalu přibližuje cenám v sousedním Německu. V případě nedostatku zdrojů a nutnosti elektrickou energii dovážet ze zahraničí, by se mohly ceny zvyšovat až o rekordních 25 procent ročně. Do 4 let by se tak ceny mohly až zdvojnásobit. Ceny by tak mohly být vyšší než v sousedním Rakousku, které dováží až 20 procent spotřebované energie.

Postavení nové jaderné elektrárny doporučuje i asociace sdružující manažery v oblasti energetického sektoru.

"Jsme přesvědčeni, že jediná možná cesta, jak zabránit bez rizikového a drahého dovozu energetické krizi v ČR, je výstavba nového jaderného zdroje nebo uvolnění limitů těžby uhlí. Nejlépe obě možnosti současně," radí asociace energetických manažerů ve svém prohlášení.

Zelení brzdí stavbu nových elektráren

Proti výstavbě nových jaderných elektráren nadále vystupují Zelení, kteří chtějí zabránit jakékoliv výstavbě jaderných elektráren. Nedostatek energií hodlají řešit úsporami a zaváděním a podporou obnovitelných zdrojů energie.

Tento postup však jako nedostatečný vylučuje Pačesova komise. O důležitosti jaderných elektráren potvrdila i ministryně za Stranu zelených Džamila Stehlíková, "Jádro je zdroj, který nelze předem vyhodit ze hry, ale koaliční smlouva stanovila, že za funkčního období vlády se nebudou budovat ani dostavovat žádné nové elektrárny." 

Kde by měly stát nové jaderné elektrárny

Nové elektrárny by měly dle informací odborníků vznikat po celém území České republiky. Jednoznačně nejvyšší prioritu má v případě výstavby jaderných elektráren dostavba dvou bloků jaderné elektrárny Temelín.

Další elektrárna by měla vyrůst na severní Moravě a třetí elektrárna by měla vyrůst v severních Čechách. Tedy v místech odkud již dnes pochází největší množství elektrické energie.

Prohledat jednotlivé výrazy - Tři další Temelíny nebo drastické zdražení elektrické energie

Tři , další , Temelíny , nebo , drastické , zdražení , elektrické , energie ,

Tři další Temelíny nebo drastické zdražení elektrické energie

Zhražování elektricé energie

Dejme najevo nespokojenost!!Nenechávejme s sebou neustále vláčet! Nepřidávejme b...

Diskutovat

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka