Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

U lékaře budeme platit dál, rozhodl Ústavní soud

28.05.2008, 11:33   |   Novinky.cz   |   komentářů (0)

Podle soudců by bylo nevhodné, aby ÚS vstupoval do reformy zdravotnictví, která navíc podle ministra Tomáše Julínka nebyla ještě dokončena. „Tím by ústavní soud vytvořil prostředí, v kterém by nemohla vzniknout jiná reforma,“ vysvětlil.

Pokud by prý ÚS poplatky zrušil, udělal by zbytečnou soutěž politických stran. „Navrhovatelé mohou usilovat o změnu v rámci politické souteže,“ dodal soudce.

Podle předsedy zdravotnického výboru sněmovny Davida Ratha (ČSSD) jde ze strany soudu o "překvapivé" rozhodnutí. "Lidé věřili tomu, že text Ústavy o bezplatné zdravotnické péči platí. Teď se dovídáme, že tomu tak není. Ústavu tedy už nelze interpretovat selským rozumem, což je špatná zpráva," řekl Novinkám Rath.

"Je to jako kdyby bylo v Ústavě napsánmo, že koule je černá a ústavní soudci rozhodli, že jde o bílou krychli. To není dobrý signál ani do budoucnosti," dodal šéf zdravotnického výboru.

Ke svědectví předvolán i premiér

Verdikt netrpělivě očekávala veřejnost i politická scéna. Podle dostupných informací z ÚS bylo hlasování velice těsné. Veřejné jednání k poplatkům se přitom uskutečnilo už 1. dubna kdy soud rozhodl, že bude nutné jako svědky vyslechnout premiéra Mirka Topolánka a ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS).

Jejich výslech se konal v polovině dubna a soudci především bezradného Julínka pořádně potrápili. Místo očekávaného verdiktu přišlo ale další odložení, což podle znalců znamená, že soudci se nemohli shodnout na většinovém názoru. Podle kuloárních informací byla i debata a následné hlasování z minulého pondělí bouřlivá.

Navrhovali zrušení celé reformy, popřípadě jejích částí. Další návrhy přidali poslanci KSČM a skupina senátorů. Soud rozdělil projednávání návrhů na tři tematické části. Udělal to poprvé ve své historii.

Soud o reformě už rozhodovat nebude

O první, spíše obecné části s řadou daňových změn, soud rozhodoval koncem ledna a ponechal ji v platnosti. 23.dubna pak ÚS zrušil neplacenou nemocenskou.

Hlavní události kolem vládní reformy ve zdravotnictví:
21. srpna 2007 - Poslanecká sněmovna hlasy 101 z 200 přítomných poslanců schválila vládní návrh reformy veřejných financí, jejíž součástí byla i reforma ve zdravotnictví.
22. října 2007 - ČSSD podala Ústavnímu soudu (ÚS) stížnost proti reformě veřejných financí. ÚS požádala o přednostní rozhodování, neboť reforma měla platit již od 1. ledna 2008.
18. listopadu 2007 - Komunisté podali ÚS vlastní návrh na zrušení zákona o reformě; návrh podpořilo i 17 poslanců ČSSD. V prosinci ÚS návrh odmítl, neboť již obdržel obdobný návrh ČSSD.
7. prosince 2007 - Poslanci ČSSD předložili sněmovně návrh zvláštního zákona, který by zrušil poplatky ve zdravotnictví. Letos v březnu koalice prosadila zamítnutí této předlohy.
- Stížnost na reformu podali u ÚS i opoziční senátoři; letos v lednu ÚS tuto stížnost odmítl.
13. prosince 2007 - ÚS oznámil, že nestihne do konce roku rozhodnout o stížnosti ČSSD na reformu veřejných financí. Vládní reforma tak 1. ledna vstoupila v platnost.
17. prosince 2007 - Svaz pacientů vyzval lidi, aby proti poplatkům protestovali formou občanské neposlušnosti.
- Ředitel nemocnice ve Vrchlabí Vladimír Dryml (ČSSD) oznámil, že tato nemocnice nebude vybírat poplatky od osob do 18 let.
23. prosince 2007 - Předseda ÚS Pavel Rychetský řekl, že ÚS stížnost na reformu rozdělí na části a posoudí je zvlášť; ÚS reformu rozdělil na daňovou, sociální a zdravotnickou část.
10. ledna 2008 - Koaliční lídři se shodli, že dopad poplatků vyhodnotí po půl roce, a pokud to bude nutné, navrhnou změny.
31. ledna 2007 - ÚS odmítl první část rozděleného návrhu ČSSD na zrušení reformního zákona týkající se daňových změn.
26. února 2008 - Předsednictvo KDU-ČSL se usneslo, že bude prosazovat v koalici zrušení poplatků ve zdravotnictví pro předškolní děti, občany nad 70 let a obyvatele domovů důchodců.
- Poslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová (a někteří další zákonodárci) podala sněmovně vlastní návrh na zrušení poplatků za pobyt novorozenců v porodnici.
9. dubna 2008 - Vláda jednomyslně schválila věcné záměry zákonů k další reformě zdravotnictví.
- Vláda zamítla návrh Šojdrové na osvobození novorozenců od poplatků s tím, že společný návrh vzejde z jednání komise.
16. dubna 2008 - ÚS po výpovědích premiéra Topolánka a ministra Julínka jednání opět odročil.
20. dubna 2008 - Sjezd KDU-ČSL odmítl prodej zdravotních pojišťoven, nikoli však jejich transformaci na akciové společnosti.
23. dubna 2008 - Při projednávání sociální části reformy ÚS zrušil ustanovení, podle něhož začíná vyplácení nemocenské až čtvrtý den nemoci.
20. května 2008 - Českomoravská konfederace odborových svazů ohlásila na 24. června stávku na protest proti vládním reformám. Proti reformám ve zdravotnictví budou stávkovat i zdravotnické odbory, připojily se i další odborové svazy.
22. května 2008 - Představenstvo České lékařské komory jednomyslně odmítlo reformu ve zdravotnictví.
28. května 2008 - ÚS odmítl návrh na zrušení zdravotnické části reformy včetně diskutovaných poplatků.

Novinky, ČTK, Právo

Celý článek naleznete na portálu www.novinky.cz

http://www.novinky.cz/clanek/140980-u-lekare-budeme-platit-dal-rozhodl-ustavni-soud.html

Prohledat jednotlivé výrazy - U lékaře budeme platit dál, rozhodl Ústavní soud

U , lékaře , budeme , platit , dál, , rozhodl , Ústavní , soud ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka