Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Učitelé a zdravotní sestry: Kdo si zaslouží růst platů?

30.06.2009, 09:46   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (3)

Dovedeme si bez nich život jen těžko představit. Sestry v nemocnicích stejně jako učitelé mají dostat letos výrazně přidáno. Která profese si zaslouží přidat více je věcí názoru. Pro někoho budou výrazně více nepostradatelní učitelé, pro jiného zase zdravotní sestry.

Zvýšení platů: Sestry i učitelé mají dostat přidáno tisíce

Vláda schválila zvýšení platů zdravotních sester o 15 procent. Zdravotní sestry si tak v průměru mají polepšit o 2 500 korun měsíčně. V současnosti jejich průměrný plat činí 24 200 korun a je tak výrazně vyšší než celostátní průměr.

Stejně tak učitelé měli pro letošní rok přislíbeno výrazné zvýšení platů o necelých 13 procent. Průměrný plat učitele představuje 21 800 korun. Problémem jsou především výrazně nízké platy nastupujících učitelů, které v mnoha případech nedosahují ani 15 000 korun.

Co mají učitelé a zdravotní sestry společného

Společným znakem obou profesí je jejich dlouhodobá podfinancovanost. V obou profesích také drtivě převládají ženy, stejně tak jsou obě profese placeny z veřejných prostředků. Ohlašované a slíbené zvýšení u obou profesí je také již dopředu zpochybňováno z důvodu nedostatku peněz. Jak školství tak zdravotnictví trpí nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců. Tyto skutečnosti ohrožují rozvoj těchto pro všechny občany důležitých sektorů.

Skutečné zvýšení platů nebo jen hra s čísly?

Ohlašované zvýšení platů se na výplatních páskách učitelů výrazněji neprojevilo. Důvodem je že zvýšení nárokových složek platů dorovnávají ředitelé na některých školách snížením odměn. Učitelé tak berou stejně, nebo mírně více než před rokem. Jakub Řezníček, učitel na základní škole v Táboře vysvětluje: „Odměny se mi na začátku roku snížily na minimum, takže růst základní složky platu se na celkové mzdě projevilo minimálně a beru tak o 350 korun více než v minulém roce.“

Zvýšení nemají dle některých ředitelů nemocnic jisté ani zdravotní sestry. Nemocnice prý na zvýšení platů nemají peníze. Chybějící peníze by měly dodat zdravotní pojišťovny, které však s plošným zvýšením plateb nemocnicím nepočítají. I u sester především v krajských a soukromých nemocnicích hrozí, že se slibovaného zvýšení platů nakonec vůbec nedočkají.

V Rakousku si zdravotní sestra vydělá třikrát víc

Výrazný rozdíl je v dostupnosti zaměstnanců u těchto profesí. Nedostatek zdravotních sester totiž výrazně komplikuje práci nemocnic a některá oddělení jsou přímo ohrožena. Kvalitní zdravotní sestra, která se naučí anglicky či německy totiž bez problémů najde místo za hranicemi, kde za stejnou práci jako doma vydělá až třikrát více.

Zdravotní sestra Jitka Křivánková potvrzuje: „Po odchodu do Vídeňské nemocnice jsem vydělala v průměru více než 2 800 EURO (75 000 Kč) měsíčně. Nepím se, že sestry v takovém počtu odcházejí z našich nemocnic, kde nevydělají ani třetinu této částky.“

Nízké platy ohrožují zdravotní péči i vzdělání

U učitelů je situace odlišná. Jen málo učitelů se může uplatnit v zahraničí. Nicméně kvalitní učitelé přecházejí do jiných, lépe placených oborů. Školství však takový kolaps jako ve zdravotnictví zdaleka nehrozí. Potřebné síly totiž dodávají důchodci, či nekvalifikovaní učitelé, kterých na školách pracuje téměř třetina.

Práce zdravotní sestry je velice náročná jak fyzicky, tak duševně. Standardem je noční práce, častá práce ve stresu, v rukách sester leží přímo životy jejich pacientů. Jakékoliv pochybení zdravotní sestry může stát pacienta zdraví či přímo život.

Práce učitele je také velmi zodpovědná a často stresující. Podmínky výkonu povolání jsou sice úplně jiné, nicméně i zde existuje odpovědnost za zdraví a život svěřených dětí.

Miroslav Zeman

www.mojepoplatky.cz

Prohledat jednotlivé výrazy - Učitelé a zdravotní sestry: Kdo si zaslouží růst platů?

Učitelé , a , zdravotní , sestry: , Kdo , si , zaslouží , růst , platů? ,

Učitelé a zdravotní sestry: Kdo si zaslouží růst platů?

Zdravotní sestry potřebují více peněz

Když se podíváte na ty platy co se nabízejí http://www.pracomat.cz/profese/...

Učitelům i zdravotním sestrám je třeba přidat

Abychom měli kvalifikované zdravotní sestry, potřebujeme kvalitní učitele už od ...

platy zdravotnich sester

nevím jak vy,milé kolegyne ale ve strakonické nemocnici beru měsíčně 15000 a to ...

Diskutovat

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka