Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Učitelé budou stávkovat 9. června. I přes zvýšení platů

17.05.2008, 09:18   |   jaa (Aktualne.cz)   |   komentářů (0)

Školské odbory v pátek rozhodly, že na pondělí 9. června vyhlásí stávku. Nelíbí se jim, že na jejich platy ministerstvo školství uvolnilo navíc jen půl miliardy.

Původně požadovaly miliardy tři. Tento požadavek ministr školství Ondřej Liška odmítá. "Odboráři vědí, že stávka k dalšímu navyšovaní peněz pedagogickým pracovníkům nepovede," říká v reakci mluvčí ministerstva Kateřina Böhmová.

Ministr Liška (mimo jiné i pod hrozbou stávky) minulý týden rozhodl, že ještě letos pošle ředitelům škol na navýšení platů učitelů 500 milionů korun. V následujícím roce pak další čtyři miliardy.

To však odborářům nestačí. Nedlouho po ministrově oznámení vyhlásili stávkovou pohotovost. Nyní přistoupili i k vyhlášení stávky na konkrétní datum.

"K vyhlášení stávky jsme se rozhodli proto, že avizované navýšení situaci učitelů neřeší. Neřeší se tím propad reálných mezd," řekl deníku Aktuálně.cz šéf školských odborů František Dobšík.

Dobšík také potvrdil, že vedení odborů vyzve všechny školy, aby v den stávky své instituce uzavřely. Učitelé tak budou mít možnost zúčastnit se protestu před Úřadem vlády.

"Kolik lidí přijde nezáleží na mě. My jsme řekli, že kdo chce být lhostejný, ať zůstane doma," dodává Dobšík.

Ministr Liška s odboráři nesouhlasí. "Z pohledu pana ministra Lišky není ke stávce důvod. V dané chvíli to nepovažuje za racionální. A to proto, že se na jednáních ekonomických ministrů podařilo výrazně zlepšit finanční situaci učitelů na dalších 18 měsíců," tlumočí postoj ministra mluvčí resortu.

Zvýšením o sedm procent kabinet reagoval na výtky odborů, které se obávaly, že učitelé budou brát letos nižší reálné mzdy než v loňském roce. Předpokládaná inflace má totiž dosáhnout k šesti procentům.

Fakta
Průměrný příjem učitelů v regionálním školství se v v roce 2007 oproti stejnému období loňského roku zvýšil o 5,6 % na 23 858 Kč.
Nárůst platů vykázali také akademičtí pracovníci veřejných vysokých škol, kteří si polepšili o 7,5 % a pobírali v průměru 34 469 Kč.
V rámci regionálního školství nejrychleji rostly příjmy učitelů na vyšších odborných školách, kde se zvedly o 7,2 % na 26 712 Kč.
Nejvyšší průměrný příjem v rámci regionálního školství vykázali také učitelé vyšších odborných škol. Výdělek středoškolských učitelů vzrostl o 6,2 % na 25 660 Kč.
Vyplývá to z analýzy zveřejněné Ústavem pro informace ve vzdělávání (ÚIV).

 Celý článek naleznete na portálu www.aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=605511&tro5222_0_3

Prohledat jednotlivé výrazy - Učitelé budou stávkovat 9. června. I přes zvýšení platů

Učitelé , budou , stávkovat , 9. , června. , I , přes , zvýšení , platů ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka