Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


Ústavní soud má na stole další reformy - změny dávek

23.04.2008, 09:29   |   Tomáš Fránek (Aktualne.cz)   |   komentářů (0)

Ústavní soud bude jednat o další části reforem, které prosadil Topoánkův kabinet. Ve středu dostávají soudci na stůl stížnost na tu část reformy, která upravuje sociální oblast.

Už dříve zamítli výhrady k daňové reformě. Minulý týden pak jednali o změnách ve zdravotnictví a verdikt odložili na neurčito.

Nyní jde o zákony, které život lidí ovlivnily víc než poplatky ve zdravotnictví. Reforma v sociální oblasti totiž omezila vyplácení sociálních dávek, byly také sníženy dávky nemocenské. Po reformě je nižší i porodné nebo rodičovský příspěvek.

Ústavní soud bude reformy v sociální oblasti posuzovat jenom pár dnů poté, co některé z nich ostře kritizoval ministr práce a sociálních věci Petr Nečas - právě on sociální reformy připravoval.

Nečas zaútočil

Nečas reagoval na veřejné jednání o zdravotnických poplatcích a vystupování předsedy soudu Pavla Rychetského, místopředsedkyně Wagnerové a soudce Jiřího Nykodýma označil za "absolutní politizaci práce Ústavního soudu". Z úst soudců podle něho nezazněly "ústavněprávní argumenty", ale politická prohlášení.

Soudci to odmítli komentovat. "Tvrzení pana Nečase není hodno žádné odpovědi," reagoval Rychetský.

Nečas není jediný občanský demokrat, který postup soudu kritizoval. Přidal se k němu i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Tomu se nelíbilo to, že soudci vyslýchali Mirka Topolánka a Tomáš Julínka.

Podle místopředsedkyně soudu Elišky Wagnerové je ale slyšení politiků před Ústavním soudem běžné například v Německu.

Vyslýchat se asi nebude

U projednávání sociálních zákonů se nečeká takový dramatický průběh jako u zdravotnických poplatků. Rozhodnutí by tak mohlo padnout už ve středu.

Ústavní soudci tak znovu budou především posuzovat, zda reformní zákony byly přijaty v souladu s ústavou a zda nešlo o takzvané přílepky k nesouvisejícím zákonům.

Celý článek naleznete na portálu www.aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/domaci/soudy-a-pravo/clanek.phtml?id=603211

Prohledat jednotlivé výrazy - Ústavní soud má na stole další reformy - změny dávek

Ústavní , soud , , na , stole , další , reformy , - , změny , dávek ,

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka