Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Utahování opasků bude pokračovat: Mzdy téměř nerostou

06.06.2009, 19:52   |   HK   |   komentářů (0)

Růst mezd se v prvním čtvrtletí tohoto roku zastavil.Průměrná mzda v Česku vzrostla v 1. čtvrtletí 2009 proti stejnému období loni o pouhých 534 korun na 22.941 Kč. Meziročně se tak zvýšila o 2,4 procenta. Po odečtení vlivu inflace se mzda za první tři měsíce roku meziročně zvýšila o pouhé 0,3 procenta, informoval dnes Český statistický úřad.


„Výše platů se fakticky nezměnila, lidé by se naopak měli připravit na to, že jejich mzdy by se mohly dokonce snižovat. Je to přirozená reakce ze strany firem, které se dostávají do finančních problémů zaviněných nedostatkem práce. Není důležité
, zda se jedná o řadového zaměstnance nebo vrcholového manažera, důsledky dnes pociťují téměř všichni,“ reagoval prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

 

„Mzdové náklady tvoří hlavní nákladovou položku v podnicích. Ve snaze zachovat výrobu a maximální počet zaměstnanců jsou podniky nuceny šetřit i zde. Přestože je to velmi citlivá záležitost, podniky nemají jinou možnost, pokud se chtějí vyhnout nucenému propouštění. Zmražení růstu platů či dokonce přechodné snížení mzdy je nutno vnímat jako daň za zachování pracovního místa. V opačném případě, kdy podnik nemá dostatečné příjmy, by to znamenalo přílišnou finanční zátěž
a zvýšený tlak na rušení některých pracovních míst,“
dodal Petr Kužel.

 

Mzdy rostly tentokrát rychleji v nepodnikatelské sféře. Průměrná mzda se zvýšila o 915 Kč na 22.311 Kč, reálně vzrostla o 2,2 procenta. V podnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila o 634 Kč na 22.331 Kč. Reálně tak byla vyšší o 0,8 procenta.

 

Podobný růst mezd čekají analytici i po celý letošní rok. Hlavním důvodem je především špatná situace na trhu práce. Pokud se tento trend nezmění, nezaměstnanost by se podle některých prognó;z ke konci roku mohla vyšplhat až k deseti procentům.

 

Podle dubnového průzkumu Hospodářské komory České republiky mezi více než tisícovkou tuzemských firem téměř 40 % z nich plánuje snižování platů ve svých podnicích.

Prohledat jednotlivé výrazy - Utahování opasků bude pokračovat: Mzdy téměř nerostou

Utahování , opasků , bude , pokračovat: , Mzdy , téměř , nerostou ,

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka