Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

V Česku se staví o deset procent bytů víc než loni

14.05.2008, 04:14   |   red eko (www.ihned.cz)   |   komentářů (0)

Nejviditelněji se to projevuje v tom, jak přibývá nově dokončených bytů. Je jich stále dost, ale už výrazně méně než před rokem.

Český statistický úřad, který přinesl nové údaje o stavební výrobě, upozorňuje, že v březnu do jeho čísel výrazně promluvily také finančně velmi nákladné nové stavby dálnic, silnic a železnic - včetně jejich oprav.

V prvním čtvrtletí roku bylo dokončeno 9158 bytů. Je to jen o necelých deset procent víc než ve stejném období loňského roku. Loni touto dobou se stavebnictví mohlo chlubit růstem počtu nově dokončených bytů o 38 procent.

V prvních třech měsících roku začaly firmy navíc stavět nově dalších 9750 bytů, tedy o 4,4 procenta více než před rokem.

Ačkoliv v březnu, posledním měsíci, za který má ČSÚ čerstvé údaje, bylo méně pracovních dní než loni, stoupla stavební výroba o 0,8 procenta. Poté, co statistici přepočítali výsledky a přitom zohlednili právě pracovní dny, vyšel jim růst 3,8 procenta.

Proti loňsku se tak stavební výroba výrazně snížila, v březnu 2007 byla stavební výroba meziročně o 26,5 procenta vyšší.

Podle analytiků se na loňském rekordním růstu z počátku roku podílelo nejen teplé počasí, ale také vyšší poptávka po bytové výstavbě a investice do dopravní infrastruktury.

Počet zaměstnanců ve stavebních firmách, které měly 20 a více zaměstnanců, klesl proti loňskému březnu o 0,1 procenta. ČSÚ ale upozornil, že v tom nejsou zahrnuti zaměstnanci, kteří pro stavební podniky pracují přes agentury práce.

Průměrná nominální měsíční mzda se zvýšila o 13 procent na 26.020 Kč, reálná mzda byla vyšší o 5,5 procenta.

ČTK uvádí, že podle údajů Eurostatu v únoru 2008 v EU meziročně vzrostla stavební produkce po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o pět procent. Z členských států, za které byla data dostupná, se produkce nejvíce zvýšila ve Slovinsku o 41,6 procenta, v Polsku o 18,6, na Slovensku o 12 a v Německu o 11,3 procenta. Jediný pokles ČSÚ uvádí za Španělsko - o 5,6 procenta.

Celý článek naleznete na portálu www.ihned.cz

http://ekonomika.ihned.cz/c4-10112070-24724580-001000_d-v-cesku-se-stavi-o-deset-procent-bytu-vic-nez-loni

Prohledat jednotlivé výrazy - V Česku se staví o deset procent bytů víc než loni

V , Česku , se , staví , o , deset , procent , bytů , víc , než , loni ,

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka