Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

V Dukovanech unikla radioaktivní voda. Naštěstí jen cvičně

26.11.2008, 09:19   |   ČTK   |   komentářů (0)

V jaderné elektrárně v Dukovanech ve středu po půlnoci začalo rozsáhlé dvoudenní cvičení Zó;na 2008, které má prověřit řešení velké havárie. Mimořádnou událostí, která spustila cvičnou havarijní situaci, bylo roztržení potrubí s radioaktivní chladicí vodou v primárním okruhu půl hodiny po půlnoci.

Podle šéfky Úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové je cvičení unikátní v tom, že poprvé bude cvičit i ústřední krizový štáb včetně premiéra Mirka Topolánka. "Premiér poprvé v historii vyhlásí simulovaný nouzový stav," řekla Drábová. Kvůli rozsahu cvičení přípravy na něj probíhaly více než rok.

Drábová uvedla, že o cvičení byly informovány i okolní státy standardní cestou. "Máme v Dukovanech pozorovatele z Rakouska, Německa a Slovenska," dodala. Událost, která je trénována "má pravděpodobnost reálného vzniku jednou za milió;n až deset milió;nů let."

První porucha v 7 hodin

Obsluha odstavila reaktor, zahájila ochlazování a ohlásila poruchu na energetický dispečink a státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost.

První vážnější komplikace nastala v 07:00, kdy kvůli poruše v rozvodně ve Slavěticích byly všechny čtyři bloky odpojeny od sítě. "Směnový inženýr svolal kvůli řešení mimořádné situace havarijní štáb a technickou podpůrnou skupinu," řekl mluvčí elektrárny Petr Spilka.

Kvůli procvičení hasičů byl před 08:00 simulován požár jednoho z naftových generátorů napájejících nejdůležitější systémy elektrárny. Fiktivní požár likvidovali hasiči závodní jednotky. Lékařská pohotovostní služba ošetřila pracovníky, kteří se nadýchali nebezpečných zplodin hoření.

Situace se bude komplikovat

Během dopoledne se havarijní situace bude dále komplikovat a ke cvičení připojí další složky integrovaného záchranného systému. Ve dvacetikilometrové zó;ně v okolí elektrárny se spustí sirény k varování obyvatelstva. Bude svolán ústřední krizový štáb a počítá se s tím, že premiér Mirek Topolánek vyhlásí cvičně nouzový stav.

Celý článek naleznete na serveru www.ihned.cz

http://domaci.ihned.cz/c1-30799760-v-dukovanech-unikla-radioaktivni-voda-nastesti-jen-cvicne

Prohledat jednotlivé výrazy - V Dukovanech unikla radioaktivní voda. Naštěstí jen cvičně

V , Dukovanech , unikla , radioaktivní , voda. , Naštěstí , jen , cvičně ,

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka