Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

V roce 2012 banky zpřísní a úrokové sazby půjdou nahoru

22.01.2012, 07:57   |   Ivana Hunkařová   |   komentářů (0)

 Po úspěšném roce, který byl podle Hypoteční banky v objemu hypoték druhý nejlepší v historii, přichází, co se týče hypoték, všední rok s tuctovými nabídkami.  

Nejvíce hypoték bylo uzavřených v roce 2007

Podle Hypoteční banky a jejího kvalifikovaného odhadu růstu loňského hypotečního trhu byl rok 2011 z hlediska objemu čerpaných hypoték druhý nejsilnější v historii a dosáhl zhruba 117 miliard korun. Mezi ty se počítá nejen pořízení nových nemovitostí, ale i refinancování starých hypoték. Více hypoték si lidé vzali jen v roce 2007. Tehdy se celková částka vyšplhala až na 140 miliard korun.

Obavy před zvýšením DPH pomohly k výhodným hypotékám

Z pohledu obchodního ředitele Hypoteční banky, Vlastimila Nigrina, se předchozí výjimečný rok pro hypotéky opakovat nebude. K výhodným nabídkám a slevám různých bank přispěly nejprve lepší vyhlídky na růst ekonomiky a ve druhé polovině roku zase obavy před zvýšením DPH z deseti na čtrnáct procent, což mohlo zdražit byty. Letos se ani jeden efekt opakovat nebude.  Z toho důvodu bankéři očekávají snížení poptávky po úvěrech na bydlení, což by mohlo v důsledku znamenat navýšení úrokových sazeb.

Úrokové sazby stoupají

V roce 2011 byly úrokové sazby rekordně nízké. S příchodem roku 2012 však začínají opět růst. Hlavním důvodem je pokračující evropská dluhová krize. Svoji roli tak hraje hlavně nejistota, jestli se problémy předlužených států dotknou i české ekonomiky?!

„Na počátku prosince jsme podmínky u hypoték částečně zpřísnili.  Naše úpravy budou ještě více než doposud zvýhodňovat takzvané prémiové klienty,“ uvedl mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

A Raiffeisenbank není ve svém zpřísňování jediná. I některé další banky začínají být při schvalování úvěrů opět obezřetnější. Rizikovější klienti tak budou mít přístup k hypotékám obtížnější. Kromě postupného růstu úrokových sazeb se očekává i menší počet slevových akcí. Šéf Hypoteční banky, Jan Sadil, se však nechal slyšet, že se příliš zásadního růstu rizika na trhu zatím obávat nemusíme. 

Prohledat jednotlivé výrazy - V roce 2012 banky zpřísní a úrokové sazby půjdou nahoru

V , roce , 2012 , banky , zpřísní , a , úrokové , sazby , půjdou , nahoru ,

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka