Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Vážně nemocní kojenci platit musí. Omylem!

17.02.2008, 00:00   |   iDnes.cz   |   komentářů (0)

Stala se chyba, která má dopady na tisíce rodin s težce nemocnými kojenci. Děti chronicky nemocné v tzv. dispenzární péči mají být do osmnácti let osvobozeny od placení poplatků u lékaře, protože k němu musí docházet velmi často. Osvobozeny jsou, ale omylem až od jednoho roku věku.

Na mladší děti, tedy na kojence, zákon jaksi zapomněl.

"Je to bohužel velký problém, který zrovna řešíme. Teď jsme tu měli jedenáctiměsíčního chlapečka po transplantaci jater. Jeho rodiče poplatek zaplatili. O měsíc později, až mu bude rok, přitom už paradoxně nic platit nemusí," popisuje primářka z pražské nemocnice Motol Jana Tejnická.

Právě v Motole se soustřeďuje péče o chronicky nemocné děti, takže se sem sjíždějí malí pacienti z celé země. U některých diagnó;z přitom musí docházet k lékaři nejméně jednou měsíčně, ale často i co čtrnáct dnů na vyšetření a kontroly. A to pak peníze za poplatky rychle narostou.

Osudné písmeno v zákoně


"Tyto děti navíc často mají více chorob zároveň, a tak navštěvují více různých ordinací. Často to u nich vypadá tak, že rodina nežije ničím jiným než nemocí dítěte a návštěvami doktorů," popisuje lékařka.

Týká se to například dětí s metabolickými poruchami, jako je třeba cystická fibró;za, ale i dětí s vrozenými srdečními vadami, dětí po transplantacích orgánů, hydrocefalitických dětí, dětí s nemocemi ledvin a dalších orgánů.

"Ano, stal se bohužel omyl. Takhle to dopadá, když se na poslední chvíli zasahuje do zákona. Je to zřejmě pozůstatek řádění poslance Hovorky," povzdechl si mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Na mysli má fakt, že zákon o poplatcích byl původně připravený tak, že poplatky budou odpuštěny všem dětem do tří let věku. Po protestech lidoveckého poslance Ludvíka Hovorky se však návrh na poslední chvíli změnil tak, že poplatky v ordinacích nemusí platit děti v dispenzární péči až do osmnácti let.

Přitom však ministerští úředníci i politici zapomněli na to, že kojenci, tedy děti do jednoho roku věku, jsou podle zákona speciální kategorie. Nikdo tak písmenko s dodatkem o kojencích do nového zákona nepřenesl.

"Problém to je, je to přinejmenším nespravedlivé. Teď jde o to, o jak velký problém jde," říká Cikrt. A vysvětluje, že zhruba po půlroce fungování nového systému placení poplatků chce ministerstvo zjistit, kde co skřípe a kde jsou jaké chyby. A napravit je.

Po pár měsících přijde čas na změny


"Všechno zpětně vyhodnotíme, nejen tento problém, ale i jak funguje vybírání poplatků technicky," slibuje Cikrt s tím, že ministerstvo chce zjistit, kolika lidí se omyl v případě kojenců týká a kolik peněz navíc musí rodiče za návštěvy lékařů za první rok života dítěte zaplatit.

"Pokud se ukáže, že jde o stovku dětí, za které rodiče zaplatí navíc 90 korun na rok, tak se asi nic měnit nebude. Ale pokud budou dopady větší, nijak se nebráníme tomu, aby se chyba napravila," říká Cikrt.

Rodin, které jsou chybou postiženy, jsou však zřejmě tisíce. Lékařka Jana Tejnická odhaduje, že až deset procent dětí z těch, které se ročně narodí, trpí některými vrozenými vadami a chronickými nemocemi, a musí být proto v trvalé péči lékařů. To znamená, že jde o deset tisíc dětí v Česku každý rok.

Celý článek naleznete na portálu www.idnes.cz

http://zpravy.idnes.cz/vazne-nemocni-kojenci-platit-musi-omylem-fps-/domaci.asp?c=A080102_214809_domaci_dp

Prohledat jednotlivé výrazy - Vážně nemocní kojenci platit musí. Omylem!

Vážně , nemocní , kojenci , platit , musí. , Omylem! ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka