Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Ve hře o miliardy pro Diag dává naději spor s Petrcíle

23.08.2008, 10:57   |   Adam Junek (Aktualne.cz)   |   komentářů (0)

Devět miliard, které stát prohrál v arbitráži se společností Diag Human, nakonec nemusejí daňoví poplatníci vůbec zaplatit.

Jistou naději dává případ vleklého sporu s firmou Petrcíle, který skončil na počátku letošního roku.

Ještě podstatnější šanci pak představuje právě přezkum, který dnes projednává vláda.

"Je to sice neobvyklý postup, leč zákon o arbitrážích umožňuje sjednat si dvouinstanční řízení před arbitry. Tedy první řízení a pak přezkum," uvedl pro deník Aktuálně.cz renomovaný právník Radek Pokorný, který je rozhodcem Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře.

Vše se rozjede nanovo

V zásadě jde o tradiční odvolání jako v případě soudního procesu. Stanoví se noví arbitři, kteří rozhodují zcela nezávisle na předchozím verdiktu. Tudíž výsledek může být velmi lehce zcela opačný, než při prvním řízení.

"Důležité je, zda mají strany dohodnuté kompletně celé nové řízení i s dokazováním, nebo se použijí důkazy z prvního projednávání," doplňuje Pokorný.

Ani případná prohra ve "druhém kole" nemusí být definitivní. Český právní řád totiž umožňuje výsledek vnitrostátní arbitráže napadnout. Respektive je možné napadnout procesní chyby. Důvody jsou k tomu tři: podjatost arbitrů, neexistence arbitrážní doložky a překročení kompetencí. Samotné rozhodnutí, i kdyby bylo sebenesmyslnější napadnout nelze.

A právě v případě první arbitráže se společností Petrcíle, kterou vedl kontroverzní ostravský podnikatel Radim Masný, se státu podařilo výsledek arbitráže zvrátit u soudu.

Miliardy Petrcíle nedostala

Arbitři přiřkli Petrcíle přes dvě miliardy odškodného. Spor se vedl kvůli akciím bývalé Nové Huti Ostrava (dnes ArcelorMittal). Petrcíle si nárokovala bezmála čtrnáctiprocentní balík, který stát manažerům v 90. letech přislíbil, když firmu dostanou z problémů. Nové Huti se však nedařilo a Fond národního majetku nakonec akcie odmítl vydat.

"Tehdy se šlo rovnou k soudu. Přezkum se nekonal," připomněl Radek Šnábl, který má na ministerstvu financí na starosti arbitráže.

Právníci státu u soudu uspěli s tvrzením, že arbitři překročili své pravomoce tím, že neměli o odškodném rozhodovat.

Vše se pak vrátilo na začátek. Petrcíle změnila majitele a arbitrážní řízení se rozjelo na novo. Tentokrát požadovaly šest miliard odškodného.

Arbitři rozhodli, že stát musí společnosti Petrcíle akcie prodat za necelou miliardu korun, ale odškodné firmě nepřiřkli.

Celý článek najdete na portálu www.aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/domaci-ekonomika/clanek.phtml?id=614260&tro5288_0_3

Prohledat jednotlivé výrazy - Ve hře o miliardy pro Diag dává naději spor s Petrcíle

Ve , hře , o , miliardy , pro , Diag , dává , naději , spor , s , Petrcíle ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka