Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


Věcné břemeno : Může se vám vyplatit, může vás i zruinovat

11.10.2009, 02:17   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (8)

Článek poskytl server www.profipravnik.cz

Pro více informací či konkrétní právní služby nás prosím kontaktujte na mail: profipravnik@gmail.com

Věcné břemeno k nemovitosti vám může výrazně pomoci. Stejně tak vás ale může věcné břemeno poškodit. Cena věcného břemena může být skutečně velmi vysoká.

Můžete se nacházet ve dvou základních pozicích.

1) Jste majitelem nemovitosti - pozemku, domu, bytu a musíte strpět věcné břemeno

2) Jste oprávněným z věcného břemene vůči cizí nemovitosti

Věcné břemeno vstupu na pozemek - může zachránit investici

Pokud jste majitelem pozemku na kterém vázne zástavní břemeno jste povinnen strpět práva z věcného břemene od toho kdo je k nim oprávněný.

Nejčastějším věcným břemenem je právo vstupu na cizí pozemek nebo právo jeho přechodu. Může se totiž stát, že se někdo nemůže dostat ke svému pozemku či domu jinak než přes váš pozemek. V tom případě je věcné břemeno pro tohoto člověka velice důležité. Pravdou je, že vy nemusíte pouze přechod vašeho pozemku trpět, ale můžete si také stanovit podmínky za nichž bude možné přes pozemek přecházet. Takovou podmínkou  může být například pravidelná platba, či povinnost pravidelně opravovat cestu přes pozemek apod.

Jak nepřijít o střech nad hlavou - právo užívání nemovitosti

Dalším velmi praktickým věcným břemenem je právo užívání nemovitosti. Tento institut je praktický například pro dárce nemovitosti. V poslední době je totiž velmi využívaný převod nemovitosti z babičky na vnuka či z rodičů na děti darováním.

Babička sice věnuje svůj domek ve kterém žije vnukovi, nicméně nemůže vědět co vnuk v budoucnu s domem udělá. V krajním případě totiž může nešťastná babička skončit na ulici. Pro tento případ je vhodné přímo do darovací smlouvy vložit ustanovení o zřízení věcného břemene na nemovitosti - tedy doživotní právo užívání domku pro babičku.

Babička tak až do své smrti získá právo dům užívat. Tomuto právu nezabrání ani to, kdyby vnuk domek v budoucnu prodal. Babička tak splní své přání a dům ještě za svého života vnukovi daruje, současně si však zajistí to, že až do své smrti v něm může žít.

Věcné břemeno - soudně nebo dohodou?

Velká většina věcných břemen vzniká dohodou. Povinný i oprávněný z věcného břemene uzavřou smlouvu o zřízení věcného břemene, která se následně vloží na katastr nemovitostí. Je také možné návrh na zřízení věcného břemene vložit například do darovací či kupní smlouvy.

Pokud nedojde k dohodě je možná ještě soudní cesta zřízení věcného břemene. Pokud tedy někdo koupí přístupovou cestu k vašemu domu a přístupovou cestu zatarasí závorami, pak o dům nepřijdete, resp. nepřijdete o právo a možnost ho užívat, ale budete muset požádat soud, aby vám věcné břemeno přístupu přes cizí pozemek zřídil svým rozhodnutím. Oprávného věcného břemene se tak domůžete i přes odpor vlastníka pozemku.

Návrh na soudní zřízení věcného břemeno však musí být odůvodněný a musí vyplývat z reálné situace. Nelze si tedy nechat zřídit břemeno přechodu či užívání jen proto, že se nám na tomto pozemku líbí, nebo přes něj chceme chodit, protože je to k našemu cíli blíž.

________________________________________________________________________________________________________________________________

Máte zájem o právní pomoc a právní zastoupení v souvislosti s koupí či prodejem nemovitosti, tedy bytu, domu nebo pozemku či jiného právního problému? Kontaktujte naši advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, ProfiPravnik.cz na mail: ProfiPravnik@gmail.com, nebo tel: 737 826 527

_________________________________________________________________________

Prohledat jednotlivé výrazy - Věcné břemeno : Může se vám vyplatit, může vás i zruinovat

Věcné , břemeno , : , Může , se , vám , vyplatit, , může , vás , i , zruinovat ,

Věcné břemeno : Může se vám vyplatit, může vás i zruinovat

Věcné břemeno -

OTec má 2 syny. Bydlí u l syna a má tam věcné břemeno. Zdědí část věcného břemen...

Věcné břemeno

Dobrý den, chtěl bych vědět kolik budu muset zaplatit, když můj otec ...

Re: Věcné břemeno

upravuje zák.č.151/1997 Sb. v znění novel., a návrh na vklad do katastru nemovit...

opet neco zdarma...

zdarma uzivat cizi pozemek, ano mozne,staci udelat cestu a mate vecne bremeno,st...

Věcné břemeno

Dobrý den, máme problém se sousedem který koupil můstek který vede jako jed...

Diskutovat

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka