Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Vláda brzdí růst porodnosti: Drasticky snížila podporu rodinám

22.03.2008, 01:47   |   LaS   |   komentářů (2)

Český statistický úřad zveřejnil nedávno skutečně velmi dobrou zprávu. Porodnost byla v roce 2007 nejvyšší za posledních 15 let. Narodilo se totiž více než 114 000 dětí. 

Zvýšená podpora rodinám zřejmě zabrala

Můžeme se jen dohadovat, jak se na dobrém výsledku porodnosti podílí výhodnější podmínky pro ženy na mateřské dovolené, které schválila ještě v minulém volebním období koalice ČSSD, která zvýšila ženám rodičovský příspěvek z 3 400,- Kč na více než dvojnásobek, tedy 7600,- Kč. Spolu s tím bylo zvýšeno porodné na celých 17 700,- Kč.

Je nepochybné, že takto výrazně zvýšená podpora mohla znamenat pro mnoho žen, které se rozhodly mít děti, jistotu zajištění určitého sociálního standardu. Velké množství mladých rodin totiž jako jeden z hlavních důvodů, proč nemají děti, uvádělo právě zhoršení sociální situace rodiny po narození dítěte.

Do 70 let nás může být jen polovina

A že byla opatření skutečně nutná, dokládá fakt, že porodnost v ČR se v minulých letech dostala na jednu z nejnižších úrovní na světě. Na jednu ženu dopadalo průměrně 1,19% dítěte, což nás řadilo za Ukrajinou na předposlední místo. A z této hrozivé hodnoty je zřejmé, že jsme byli odsouzeni k postupnému vymírání. Dle odhadů měl počet obyvatel ČR do 70 let klesnout na polovinu!

 

TIP

PRO VÁS

  • STANTE SE NAŠIMI AMATÉRSKÝMI REDAKTORY!!
  • Napište nám svůj příběh či stížnost! Klikněte ZDE!
  • Pomůžete tak v boji proti nespravedlnosti

Ušetřit za každou cenu? 

Se zlepšením porodnosti v posledních 2 letech se však nová pravicová vláda rozhodla výhody rodin s dětmi omezit. Vždyť podporovat porodnost a dobrý životní standard rodin s dětmi je zbytečnost a stát si to nemůže dovolit. Došlo tak ke snížení porodného ze 17 700 Kč na 13 000 Kč, tedy snížení představuje celých 25 %.

Objevuje se často názor, že porodné je dávka, která je zbytečná a v 10 členských zemí EU ani neexistuje. Nicméně připomeňme si naše mnohem horší postavení v porodnosti, stejně jako náklady na pořízení nezbytných věcí pro novorozence. Pouhý kočárek, autosedačku apod. pořídíte za více jak 10 000,- Kč, postýlka další 2 – 4 000,- Kč a nutné jsou i další nákladné věci. Porodné alespoň z části pomáhá právě tyto vysoké náklady kompenzovat.

Slibuji, co jsem slíbil, odvolávám, co jsem odvolal 

Další věcí je skutečnost, zda je morální jednou zvýšení porodného přiznat a mladým rodinám tak dát naději na podporu v případě narození dítěte a hned po roce zase podporu omezit. Právní jistota tak zřejmě nehraje v představách vládních politiků významnou roli.

Spolu se snížením porodného došlo i k omezení rodičovského příspěvku, který činil loni 7 600,- Kč po dobu 4 let. Nově si musí rodič rozhodnout jak dlouhou dobu bude na mateřské dovolené a podle toho mu bude přiznána výše rodičovského příspěvku. Pokud se tedy rodič rozhodne zvolit si 2 roky na mateřské dovolené dostane 11 400,- Kč. Pokud zvolí 3 roky dostane 7 300,- Kč, pokud zvolí 4 roky, bude mu po určité době snížen příspěvek na 3 400,- Kč měsíčně.

Vláda tak chce na rodičích s malými dětmi ušetřit 5 mld. Kč ročně. V době, kdy bojujeme s nízkou porodností a hrozbou nedostatku pracovních sil, je tato úspora spíše Pyrhovým vítězstvím.

T I P

PRO VÁS

  • NEJROZSÁHLEJŠÍ ŽIVOTNÍ SITUACE POPLATKŮ!!
  • Hledejte v seznamu poplatků! Klikněte ZDE!
  • Pro každý poplatek si vyhledejte vlastní životní situaci
 

Prohledat jednotlivé výrazy - Vláda brzdí růst porodnosti: Drasticky snížila podporu rodinám

Vláda , brzdí , růst , porodnosti: , Drasticky , snížila , podporu , rodinám ,

Vláda brzdí růst porodnosti: Drasticky snížila podporu rodinám

Porodnost

Drastické snížení podpor rodinám je zlo, za které můžou cikáni....

Doplnění

A to žena která se rozhodne mít po prvním díteti hned druhé a před narození druh...

Diskutovat

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka