Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Vláda chce použití svěracích kazajek a klecí upravit zákonem

27.03.2008, 08:55   |   Jan Markovič (iHned.cz)   |   komentářů (0)

Zákon klece a sítě už zakázal v ústavech sociální péče, praxi v psychiatrických léčebnách zatím reguluje metodika ministerstva zdravotnictví.

Ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková řekla, že ministr zdravotnictví Tomáš Julínek má do zákona zapracovat podmínky, za nichž budou moci zdravotníci použít omezující prostředky.

Uvedla, že jde o zásah do osobních svobod, který musí být upraven zákonem. Při prvním kontaktu s agresivním či rozrušeným pacientem má mít podle Stehlíkové každopádně přednost slovní uklidnění a jiné "nekontaktní prostředky".

"Až pak se mohou použít ruce, svěrací kazajka, upoutání či jiná omezující opatření, a to se souhlasem lékaře. O postupu musí zdravotnický personál vést detailní dokumentaci," dodala ministryně.

Evropský výbor kritizoval absenci zákona

S podnětem na úpravu omezujících prostředků ve zdravotní péči přišel výbor pro lidská práva a biomedicínu při Radě vlády pro lidská práva. Členové Rady vlády se loni v říjnu shodli se zástupcem ministerstva zdravotnictví, že se změny zapracují do novely zákona o péči o zdraví lidu nebo se zahrnou do paragrafového znění zákona o zdravotních službách.

Absenci zákonné úpravy používání omezujících prostředků ve zdravotnictví v České republice kritizoval mimo jiné Evropský výbor pro zabránění mučení (Committee for Prevention of Torture).

Používání omezujících prostředků včetně klecových a síťových lůžek zákon zakázal již v ústavech sociální péče, a to od ledna loňského roku. Přísnější podmínky pro užívání omezujících prostředků ve zdravotnictví zatím popsala pouze metodika ministerstva zdravotnictví z roku 2005.

Celý článek naleznete na portálu www.iHned.cz

http://domaci.ihned.cz/c4-10070920-23578770-002000_d-vlada-chce-pouziti-sveracich-kazajek-a-kleci-upravit-zakonem

Prohledat jednotlivé výrazy - Vláda chce použití svěracích kazajek a klecí upravit zákonem

Vláda , chce , použití , svěracích , kazajek , a , klecí , upravit , zákonem ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka