Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Vláda nechce rušit poplatky ve zdravotnictví

02.07.2007, 13:00   |     |   komentářů (0)

Zdá se přitom, že koalici se nepodaří zákon z dílny ČSSD hned v prvním kole sněmovní debaty zamítnout, protože opoziční předlohu zřejmě "podrží" nejen bývalý sociální demokrat Miloš Melčák, ale i lidovec Ludvík Hovorka. Tento křesťanský demokrat právě kvůli svým výhradám k poplatkům jako jediný koaliční poslanec v létě nepodpořil reformu veřejných financí.

Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) dnes kabinet návrh ČSSD jednomyslně odmítl. "Nedomnívám se, že v té podobě, jak je napsán, může (ve sněmovně) projít," řekl novinářům po jednání vlády. Kdyby ale předloha v parlamentu uspěla, pacienti a zvlášť ti nejpotřebnější by na ní podle něj doplatili. Návrh je prý i "věcně pochybený". "V případě zrušení poplatků by nebyl v žádné skupině léků ani jeden lék bez příplatku, to znamená, situaci by to naopak zhoršilo," prohlásil předseda vlády.

Od ledna mají pacienti platit 30 korun za návštěvu lékaře, stejnou částku dají i za položku na receptu, 60 korun uhradí za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Platit budou také po překročení ročního limitu ve výši 5000 korun, částky nad tento limit jim ale zdravotní pojišťovna vrátí. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) poplatky hájí, podle něj omezí plýtvání ve zdravotnictví. Opozice má jiný názor. Upozorňuje na to, že z reformy financí vyplývají pro lidi i další náklady a zatěžovat je od ledna ještě poplatky ve zdravotnictví nelze.

Jedním z autorů návrhu na jejich zrušení je poslanec ČSSD David Rath. Ve své někdejší roli předsedy Lékařského odborového klubu hovořil o hotelových poplatcích v nemocnici ve výši 50 korun. Sociálně slabým měl poplatky refundovat sociální úřad.

Již jako prezident České lékařské komory se Rath podílel na návrhu poplatků pacientů. Měli se podílet 20 procenty na ceně ambulantního výkonu a platit 55 korun za den v nemocnici, pět korun za recept, 50 korun za pohotovost a 200 korun za návštěvu lékaře v bytě. V roli prezidenta stavovské organizace připouštěl Rath také poplatek za první vyšetření u lékaře a jízdu sanitou. Vždy ale zdůrazňoval "sociální citlivost" poplatků.

Po jmenování prvním náměstkem ministerstva zdravotnictví v roce 2005, než se stal ministrem, požadavky zmírnil. Vysvětlil to tím, že chce být v souladu s programem ČSSD, jejímž členem se stal. Uvedl tehdy, že nehodlá zvyšovat příjmy pojištění tím, že by zaváděl poplatky pacientů za recept či pobyt v nemocnici. Sociálnědemokratická předloha, pod kterou je nyní podepsán, chce zrušit veškeré poplatky, tedy i za pobyt v nemocnici. Pokud by se opět měly poplatky zavádět, je Rath pro poplatky v nemocnici.

Boj o poplatky už se odehrává na několika frontách. Bude o nich rozhodovat Ústavní soud, až bude posuzovat opoziční stížnost na reformu veřejných financí. Ve hře je navíc zmíněný sociálnědemokratický návrh zákona, který má poplatky zrušit.

Proti poplatkům se ohradila i skupina několika desítek politiků, umělců a dalších lidí, kteří občany vyzvali, aby je neplatili. Topolánek míní, že výzvy k nerespektování zákona jsou nebezpečné. "Myslím, že se to stalo poprvé od listopadu 1989, kdy se někdo propůjčil k něčemu tak hanebnému," řekl.

Poplatky kritizuje i Svaz pacientů. Soukromá Česko-německá horská nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí na Trutnovsku oznámila, že je nebude vybírat od mladších 18 let.

Koaliční lidovci navíc v úterý uvedli, že po půl roce vybírání těchto úhrad chtějí vyhodnotit jejich dopad. Pokud se ukáže, že pro sociálně ohrožené skupiny jsou neúnosné, navrhnou nápravu. Místopředseda poslaneckého klubu Tomáš Kvapil v úterý na dotaz ČTK připustil, že pokud to bude nutné, mohla by KDU-ČSL po půlroční "zkušební době" a analýze dopadů navrhnout, aby byli sociálně ohrožení lidé od poplatků zase osvobozeni.

Více: www.ceskenoviny.cz/domov/index_view.php

Prohledat jednotlivé výrazy - Vláda nechce rušit poplatky ve zdravotnictví

Vláda , nechce , rušit , poplatky , ve , zdravotnictví ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka