Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Volba kvalitního bydlení přináší již dnes významné úspory

31.10.2012, 18:14   |   tisková zpráva   |   komentářů (1)

Od ledna 2013 si domácnosti za spotřebu elektřiny výrazně připlatí. “Ceny silové elektřiny sice klesnou podle odhadů expertů o pět procent, ale poplatky za podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů vzrostou natolik, že lidé s vysokou spotřebou utratí až o tisíce korun ročně více,” uvádí server iDnes.cz.

 

Nárůst cen energií se nejvíce projevuje v rostoucích nákladech na bydlení. Domácnosti platí za energie ve srovnání s rokem 2001 o 60 % více. První reakcí byl přirozeně tlak na úspory ve spotřebě domácích elektrospotřebičů a žárovek, kdy lze dosáhnout relativně významných úspor pouhou výměnou starých spotřebičů za nové.  Nový trend úsporného myšlení potvrzuje i ekonom Petr Bartoň z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické. Lidé se snaží snižovat spotřebu díky technickým možnostem kontroly a plánování spotřeby, ale i možnosti volit si vhodné bydlení.

 

Nejvýznamnější úsporu v oblasti bydlení v absolutních číslech právě přinese teprve správný výběr obydlí, konkrétně pořízení bytu nebo domu v energetické třídě A. „Tyto nízkoenergetické či energeticky pasivní byty ušetří již teď svým majitelů tisíce korun měsíčně. A při stabilně rostoucích cenách energií bude během několika let úspora ještě mnohem vyšší. Pro srovnání, energeticky úsporné stavby spotřebují 6x méně energií na vytápění než běžné budovy. Pokud přirovnáme situaci k automobilům, tak úsporné byty si lze představit jako auta se spotřebou 3 litry na 100 km a ty běžné potom na úrovni aut se spotřebou 18 litrů,“ říká Ing. Martin Svoboda, výkonný ředitel developerské společnosti JRD, která se od roku 2003 jako první v ČR specializuje na nízkoenergetickou a energeticky pasivní výstavbu.

 

Hledisko energetické náročnosti je významným faktorem při výběru domů a bytů v západní Evropě již řadu let. Díky směrnicím Evropské unie, ale i aktuálnímu přijetí zákona o energetické úspornosti, se tento trend rozroste postupně i v České republice.

 

Vývoj na trhu sleduje i Petr Holub z iniciativy Šance pro budovy: „Přechod k náročnějším energetickým standardům nenastane jen tak mávnutím kouzelného proutku, developeři a stavební firmy se budou muset trochu snažit. Nicméně jsou v současnosti na trhu firmy, jako je například JRD, které bez problémů nové standardy plní již nyní.“ Nový zákon přinese výhody především samotným zákazníkům v podobě úspor nákladů na provoz budovy. „Ekonom Miroslav Zámečník spočetl, že kumulovaný přínos pro vlastníky bytů a domů bude 223 miliard korun, pokud reálná cena energie poroste o 3% ročně. Pokud cena energie poroste rychleji, majitelé úsporných nemovitostí si tak budou výskat a majitelé těch neúsporných si budou trhat vlasy,“ doplňuje P. Holub.

 

Klasická bytová výstavba každým rokem oslabuje a počty nově stavěných bytů stále klesají, dle ČSÚ v srpnu tohoto roku meziročně o 15,9 %. Přesto současný rezidenční trh nabízí každoročně více nízkoenergetických a pasivních bytů. „V současné době je rezidenční trh poměrně saturovaný, zároveň však poměrně stabilní. Developeři musí hledat něco, čím zaujmou a osloví. Základem rozhodování u spotřebitelů zůstává lokalita a cena (investiční náklad), do popředí se však v poslední době dostává také otázka minimalizace provozních nákladů na bydlení,“ říká Miroslav Linhart, senior manažer Delloite Czech Republic.

 

Nárůst významu úsporného myšlení při výběru bydlení potvrzuje i Michal Mareš z realitní společnosti Centrury 21: „Klienti se nově zajímají více o ekologii a také častěji řeší, kolik je nová domácnost bude měsíčně stát.“  M. Linhart ze společnosti Deloitte ještě dodává: „V rámci rezidenčního developmentu je situace složitá ve většině zemí EU. I na západ od našich hranic je pasivní bydlení pouze jedním ze segmentů trhu, nicméně tím s nejdynamičtějším vývojem.“ 

Prohledat jednotlivé výrazy - Volba kvalitního bydlení přináší již dnes významné úspory

Volba , kvalitního , bydlení , přináší , již , dnes , významné , úspory ,

Volba kvalitního bydlení přináší již dnes významné úspory

kZUKylPm

It’s the pity you actually don’t psessos a give money switch! I’d surely g...

Diskutovat

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka