Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Vyplatí se policistům pracovat, nebo odejít s odchodným a rentami?

02.06.2010, 12:10   |   LaS   |   komentářů (3)

Vláda schválila návrh novely zákona o služebním poměru. Plat policisty by se měl zvýšit o průměrných 2 000,- Kč. Zabrání zákon odchodu policistů? Polepší si policisté po přijetí zákona? Začnou skutečně hromadné odchody policistů, nebo jde jen o planý poplach?

Není tomu ani rok, co parlament odložil platnost služebního zákona, který měl významným způsobem zvýšit platy, odchodné a renty policistům, hasičům a pracovníkům vězeňské služby. Největší zásluhu na tomto odkladu měla KDU-ČSL, která takto koncipované zvýšení výhod rázně odmítla. Problémem pro ni nebyl jen růst mezd, které měly vzrůst průměrně o 8 000,- Kč, ale především štědré a nadstandardní renty, které by policistům zaručovaly, po odchodu ze služby, poměrně vysoký příjem. Argument zněl, že je lepší odměňovat policisty za práci, nikoliv za to, že odešli a již neslouží.

Vyvolalo odložení platnosti zákona v policii nestabilitu?

Od začátku roku se prý zvedá vlna odchodu policistů, kteří se obávají nejistoty a nestability v důsledku neschválení nového služebního zákona. Je však nutné upřesnit, že od začátku roku uvolnění z pracovního poměru ohlásilo kolem 1200 policistů z celé České republiky, z toho nejvíce v Severních Čechách, kde je také největší nezaměstnanost. Nejčastěji odchází policisté, kteří mají odslouženo 10 - 15 let. Podle návrhu zákona by totiž policisté dostávali výsluhu každý měsíc až do důchodu po 15ti letech služby, nyní však na ni mají nárok už po 10ti letech u policie.

Dle vyjádření policejních zpráv však k žádným hromadným odchodům nedochází, pouze se zvýšil počet odcházejících, kterých je více než je průměr minulých let. Obavy Policejního prezidia, že od policie má odejít až 20 000 policistů, se nepotvrzují. Tyto obavy lze spíš cítit jako formu nátlaku na stát, aby zachoval co nejvíce výhod policistům.

Jaké změny návrh zákona přináší?

Nový návrh služebního zákona zmírňuje nákladné dopady zákona, který měl platit již od ledna, ale jeho platnost byla odložena. Úkolem nového návrhu tedy je uspořit státnímu rozpočtu finanční prostředky a zmírnit náklady na odchodné a renty.

Platy se dle návrhu od příštího roku místo o 8 000,- Kč zvýší pouze o 2 000,- Kč, nutno ale dodat, že poměrně výrazným způsobem dostali policisté přidáno již na začátku letošního roku, takže ten rozdíl není tak drastický.

Odchodné má nově činit pouze šestinásobek platu, proti osminásobku dnes. Nárok na odchodné pak mají policisté po odsloužení minimálně 6 let.

Výsluhové příspěvky se sníží z 55 % platu dnes, na maximálně 50 % platu. Nárok na vznik nároku na výsluhové příspěvky vznikne až po 15ti letech místo současných 10ti letech.

Snížení výhod postihne také policisty, kteří byli postaveni mimo službu kvůli pochybení nebo pro trestní stíhání. V současné době mají nárok na až 80 % platu, podle návrhu zákona by měli nárok maximálně na 50 % platu.

Chtějí pracovat, nebo si užívat rent?

Dle posledního průzkumu, který byl proveden na policejních středních školách, bylo díky psychologickým a jiným testům zjištěno, že asi 40 % budoucích policistů má sklony ke korupci. Není také žádným tajemstvím, že kromě většiny policistů, kteří se snaží svou práci dělat velmi dobře a svědomitě, existuje část policistů, kteří jim práci kazí a kteří figurují v nejrůznějších trestních či jiných kauzách, nebo ještě dokonce nebyli odhaleni. Otázkou však je, zda jednání takových zaměstnanců lepší systém odměňování zabrání, nebo zda ho naopak budou zneužívat.

Odchody některých policistů nelze odůvodnit tím, že nemají jistoty ve své profesi, když se jim posune např. nárok na výsluhy z 10ti na 15 let a tudíž by si museli na tento nárok dalších 5 let počkat. Lze se domnívat, že pokud by tito lidé neodešli nyní, odešli by za 5 let. Dá se pochybovat o tom, že tito lidé svou práci berou jako poslání, a že se jim pracovat chce. Nebo naopak čekají na výhody, které jim tato práce po skončení pracovního poměru nabízí? Skutečně takové lidi policie potřebuje?

Je třeba vážit si naopak těch, kteří u policie zůstávají, práci dělají rádi a váží si jí. Práce policisty je pro ně důležitější, než okamžitý zisk. Nemusí nám tedy být líto těch, co odcházejí s vidinou možné lépe placené práce a jistého odchodného a výsluh, na které by si jinak museli o pár let déle počkat. Naopak se snažme podpořit 40 000 policistů, kteří zůstávají, budou dál sloužit všem občanům České republiky a při nejbližší příležitosti kvůli možnosti čerpání výhod neodejdou.

Důležité také je, aby růst mezd nejvíce pocítili policisté, kteří se objevují v terénu, na ulicích, v nebezpečných situacích a ne ti kteří sedí v kancelářích a na policejním prezidiu, kde jim žádné riziko nehrozí. Policisté si, stejně jako mnoho dalších profesí, zaslouží vyšší mzdy a množství výhod, ale podporujme především policisty, kteří pracují, pracovat chtějí a ne ty, kteří odejdou buď nyní, nebo za 5 let.

Prohledat jednotlivé výrazy - Vyplatí se policistům pracovat, nebo odejít s odchodným a rentami?

Vyplatí , se , policistům , pracovat, , nebo , odejít , s , odchodným , a , rentami? ,

Vyplatí se policistům pracovat, nebo odejít s odchodným a rentami?

Základní vojenská služba

  Proč není započtena ZVS, když je započtena všem, kteří místo ZVS studoval...

Tak to se jim nepovedlo

Jsem na ulici a od začátku roku jsem nepocítil žádné navýšeni mzdy, takže kecy. ...

Odejít

já to nestihnu!!!!!...

Diskutovat

Pozor na praktiky ČSOB. Stačí malá nepozornost!

Chtěl bych jen upozornit na situaci, která se mě stala letos  a může s... více »

Pojišťovací Kocourkov v Česku vládne

Jsem vdova. Můj manžel ještě když žil si platil životní pojištění. Přesněji řeče... více »

Pozor na pojišťovací agenty a jejich sliby

Dnes je mó;dní uzavírat pojištění na kdeco. Pojišťovací agenti vás dovedou při l... více »

Anketní otázka