Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Za prací či studiem do Austrálie? Vyplatí se?

14.01.2009, 02:26   |   LaS   |   komentářů (0)

Spousta lidí přitahuje Austrálie svým stylem života, který je mnohem klidnější a vyrovnanější, než na jaký jsou Evropané zvyklí. Australané se život mnohem více vychutnávají, věnují se mnohem více rodině a svým zálibám. A tak je vlastně Austrálie pro spoustu cizinců únikem před současným uspěchaným životem.

Víza a pracovní povolení

Abyste mohli žit a legálně pracovat v Austrálii , záleží na tom, jestli se vám povede získat pracovní povolení. To se nejlépe povede v případě, že již máte v Austrálii trvalý pobyt. Trvalý pobyt většinou získají jen partneři australských občanů nebo zde žádaní odborníci jako jsou třeba lékaři a odborníci z oblasti informační technologie. V těchto případech dostanete přistěhovalecké vízum. Další možností jsou tzv. business víza. Ta jsou jen pro toho, kdo prokáže, že bude v Austrálii podnikat a má na to samozřejmě i patřičný kapitál. Dále lze získat vízum turistické, který se poskytuje na pobyt v délce do 3 měsíců. Nejjednodušeji jej získáte na základě pozvání australského občana, který se zaručí, že se o vás po dobu pobytu bude starat. Na základě tohoto víza nelze legálně pracovat.

Když se na tyto možnosti reálně podíváme, jistě budeme rádi, že nejsou jediné a zjistíme, že pro české občany je nejpřijatelnější až ta poslední možnost. Je to studijní vízum, které dostanete na dobu studia. Na jeho základě získáte povolení pracovat 20 hodin týdně. Pokud se rozhodnete v Austrálii studovat a pracovat, vězte, že nabídka škol i pracovních možností je celkem bohatá. A s pracovním povolením, které získáte na základě studijního víza si můžete vydělat na živobytí a na školné, které rozhodně nepatří mezi nejlevnější.

Nejčastějším důvodem cesty do Austrálie je studium angličtiny. Bude li vaše studium trvat méně než 2 měsíce, stačí vám tzv. vízum turistické. Pokud se zdržíte déle, pak žádáte o vízum studijní, ke kterému lze získat i povolení pracovní, čímž si můžete vedle studia i legálně vydělávat.

Pro volbu kurzu je vhodné se obrátit na některou studentskou agenturu jako je např. Student Agency a jiné. Je nutné zvážit i místo studia. V případě, že se rozhodnete pro Sydney, je zde velké množství nabídek v oblasti vzdělávání, které jsou i cenově příznivé, je zde větší šance získat zaměstnání, ale životní náklady jsou ovšem v této oblasti mnohem vyšší. Žije tu spousta českých studentů a je tady rozhodně rušněji. Naproti tomu například město Petrh je mnohem příjemnější, klidnější, životní náklady jsou zde nižší, výuka bývá kvalitnější, školné vyšší a je tu menší nabídka pracovních příležitosti. Největší předností Perthu je, že město leží v oblasti s nejlepším počasím v celé Austrálii, což dokládá skutečnost, že patří mezi města s největším počtem slunečních dnů na světě.

Životní náklady

Prvním výdaj je samozřejmě za nákup letenky. Cena letenky včetně zpáteční se pohybuje v rozmezí 32.000 až 38.000 Kč. Záleží na společnosti, kterou si k cestě zvolíte a na ročním období, ve kterém cestujete. Nejdůležitější je ubytování. Nabídka pronájmu domů, bytů a pokojů je vysoká a ceny jsou příznivé. Doporučuje se pronajmout si pouze pokoj, za který zaplatíte na dobu dvou týdnů kolem 250 AUS. Z důvodu finanční úspory je vhodné se o pokoj s někým podělit. Pokud se rozhodnete pro motel, tak za celý pokoj zaplatíte kolem 30 AUS za noc. Když budete cestovat, lze využít i kempů, které jsou dobře vybaveny a stojí maximálně 10 AUS na osobu za noc.

Školné za kurzy se může vyšplhat až na 150.000,-Kč. Proto je třeba věnovat pozornost výběru kurzu, aby jeho cena byla přiměřená a výuka kvalitní. Výběr školy je vhodné zkonzultovat se studentskými agenturami u nás. Pokud se rozhodnete pro univerzitní studium, mohou se náklady na studium pohybovat i kolem 200.000 Kč ročně. Ale díky pracovnímu povolení si lze částečně na studium vydělat. Hodinová mzda u pomocných prací, které studenti většinou vykonávají, je 10 20 AUS. Jedná se například o pomocné práce v restauracích a prodejnách, Časem se ale můžete vypracovat i na kvalifikovanější místa s vyšším výdělkem. Pokud je vaše vzdělání specializované na informační technologie, máte téměř vyhráno.

Cenové relace v Austráli v AUS

voda 1,5 l

1,5

maso

8 - 15

chléb

2,5

brambory

3

grilované kuře 1 ks

6

mléko 1 l

1,5

oběd v restauraci

5 - 15

cigarety

9

benzín

1,2

ojetý automobil

do 2000

Určitě stojí za to Austrálii navštívit. Už pro tu zkušenost a zjištění, že se dá žít i trochu jinak než jsme zvyklí, pro klid, pohodu, přátelské lidi a nádhernou, rozmanitou přírodu. Mnoho lidí, kteří měli příležitost zde nějakou dobu žít, by se sem ráda vrátila. Austrálie je totiž důkazem toho, že v moderní zemi není třeba neustále spěchat a lze si život více užívat.

Prohledat jednotlivé výrazy - Za prací či studiem do Austrálie? Vyplatí se?

Za , prací , či , studiem , do , Austrálie? , Vyplatí , se? ,

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka