Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Zájem o penzijní připojištění roste

25.02.2012, 14:22   |   Ivana Hunkařová   |   komentářů (1)

Od ledna 2013 nastanou změny v penzijním připojištění. To má za následek zvýšení zájmu o tento produkt.

 

Jaké nás čekají změny

 

Parlament přijal zásadní změny v důchodovém systému. Kromě toho, že bude možné část peněz ze sociálního pojištění ukládat do inpiduálního fondu takzvaného důchodového spoření, se změní i současné penzijní připojištění. Hlavní změna nastane ve výši státního příspěvku. Změna se dotkne i platičů se starou smlouvou. V Česku má sjednáno penzijní připojištění 4,57 milionu lidí. Pro ty, kdo měsíčně platí jen stokorunu nebo dvě, nebude příspěvek žádný. Ten začne až od platby ve výši 300 korun a bude 90 korun. Kdo bude posílat fondu tisícovku a více, dostane od státu 230 korun.

 

Co je nové, to je lepší

 

V nových fondech je zákonem omezeno, jak se s penězi bude investovat. Už se nemůže stát, že by klient přišel při krachu fondu o naspořené peníze. Peníze akcionářů a klientů fondu budou důsledně odděleny. V nejhorším by se klienti i se svými úsporami převedli k jinému fondu. Další věc, kterou klienti nových fondů přivítají je to, že naspořené peníze po smrti spořitele nepropadnou fondu, ale budou zahrnuty do dědictví.

 

Výhody, proč zůstat v transformovaném fondu

 

V nových fondech nebude povoleno vybrat po 15 letech polovinu naspořených peněz. Pro ty, co mají před sebou už jen pár let spoření, je výhodnější zůstat v transformovaném fondu, kde budou mít jistotu, že se nestanou ztrátoví. Naopak lidé, jež mají před sebou ještě spoustu let spoření, si mohou zvolit doplňkové penzijní spoření.

 

Jít či nejít do nového fondu

 

Spousta lidí tohle dilema: zůstat či nezůstat v transformovaném fondu, řeší tak, že si uzavřou smlouvu o penzijním připojištění ještě před transformací a až potom se definitivně rozhodnou. Důsledkem toho je momentální navýšení zájmu o penzijní připojištění. V porovnání s loňským rokem je v posledních dvou měsících zájem lidí až čtyřikrát vyšší. Uzavírají se jak nové smlouvy, tak jsou stejně aktuální i přechody mezi jednotlivými penzijními fondy.

 

Čas k rozhodnutí je omezen

 

Podle informací ministerstva financí je první termín na rozhodnutí do 28. února, druhý nejzazší je 30. listopadu letošního roku. Tyhle šibeniční termíny způsobují vyšší poptávku klientů. V omezené době je třeba se rozhodnout, jestli přejdeme do jiného fondu nebo uzavřeme nové penzijní připojištění. 

Prohledat jednotlivé výrazy - Zájem o penzijní připojištění roste

Zájem , o , penzijní , připojištění , roste ,

Zájem o penzijní připojištění roste

NE

Nechci penzijní připojištění, raději investuji do zlata!  www.revolucn...

Diskutovat

Pozor na praktiky ČSOB. Stačí malá nepozornost!

Chtěl bych jen upozornit na situaci, která se mě stala letos  a může s... více »

Pojišťovací Kocourkov v Česku vládne

Jsem vdova. Můj manžel ještě když žil si platil životní pojištění. Přesněji řeče... více »

Pozor na pojišťovací agenty a jejich sliby

Dnes je mó;dní uzavírat pojištění na kdeco. Pojišťovací agenti vás dovedou při l... více »

Anketní otázka