Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Zámečník chce šetřit: Ať si lidé odnášejí léky v sáčku

20.04.2009, 08:47   |   Veronika Rodriquez (Aktualne.cz)   |   komentářů (0)

Trpíte migrénami? Místo celé krabičky léků si z lékárny domů možná už brzy odnesete jen pytlík s šesti růžovými potahovanými tabletami.

Právě tak by to mohlo vypadat v českých lékárnách, pokud by se Miroslavu Zámečníkovi z expertního týmu NERV podařilo prosadit své představy o úsporách ve zdravotnictví.

Podle řady expertů by se ale nejprve musel změnit způsob, jakým se stanoví úhrady léků.

Místo léku účinná látka

Zámečníkův plán počítá s tím, že lékař by už pacientovi nepředepisoval konkrétní lék, ale jen účinnou látku, kterou obsahuje. A připsal by také, kolik látky by měl pacient využívat a jakou formou - zda polykat tablety, nebo například pít sirup.

Jakmile by pacient vstoupil s receptem do lékárny, lékárník by mu musel vydat takový medikament, který odpovídá popisu na receptu. Musel by to ovšem být přípravek, který je ve skupině podobných léků nejlevnější. To by nutilo výrobce nabízet léky za co nejnižší cenu.

Lékárník by pacientovi odměřil přesně takovou dávku, jakou určil lékař. Tedy ne celé balení, ale například jen zmiňovaných šest tablet.

O tom, jaké pilulky pacient nakonec obdrží, by tedy rozhodoval lékárník.

Stop plýtvání

"Zamezilo by se zbytečnému plýtvání za léky, které se nikdy nevyužívají. Současně by se vydávaly levnější léky. Mně takhle odměřovali léky v zahraničí několik let a přežil jsem to," řekl Zámečník na nedávném setkání s názvem Dialogem v reformě.

Lidé podle něj často dostávají příliš velká balení léků, která nikdy nespotřebují. Pilulky pak zbytečně skladují doma nebo je rovnou vyhazují. Zpět do lékárny je odnese jen málokdo.

"Typickým příkladem jsou třeba léky pro těhotné ženy, které se prodávají jen v obrovských baleních po padesáti tabletkách. Ženy je ale potřebují jen týden před porodem," souhlasil s expertem z NERVu také ministerský náměstek Pavel Hroboň.

Také on proto do svého plánu, jak zamezit utrácení ve zdravotnictví, poznamenal tyto dvě věci - možnost dělit balení léků a takzvanou generickou preskripci. Tedy takové předepisování léků, u kterého by se na receptu neobjevilo jméno přípravku, ale jen jeho účinná látka. Stejné léky s různým názvem a cenou by se pak daly zaměňovat.

Podle odhadů ministerstva by se tak ušetřilo kolem tří až pěti miliard korun.

Kdo ponese odpovědnost?

Řada odborníků ale nápad kritizuje.

"Nic pozitivního to nepřinese, jenom se zkomplikuje předepisování léků. A pacienti-chronici budou zmateni neustálou změnou názvu a vzhledu jejich dlouhodobě užívaného léku," vyjádřil se v anketě časopisu Medical Tribune předseda České společnosti alergologie a klinické imunologie Vít Petrů.

Například lidé se sennou rýmou si totiž na recept se stejnou účinnou látkou cetirizin mohou odnést jednou lék Zodac, podruhé třeba Apo-Cetirizin.

Další lékaři namítají, že nebudou chtít nést odpovědnost za léčbu, kterou nemohou stoprocentně kontrolovat. "Zásadně bych nesouhlasila s tím, aby předepisující lékař nevěděl, jaký firemní preparát nemocný obdrží," uvedla v anketě předsedkyně Českého institutu metabolického syndromu Hana Rosolová.

Každý pacient podle ní může snášet různé léky odlišně. Pilulky totiž sice mají stejnou účinnou látku, ale mohou obsahovat jiné látky podpůrné.

Omyl ministerstva - systém v Česku nemůže fungovat

Ekonomický poradce České lékařské komory Jindřich Graf navíc upozorňuje: Takzvanou generickou preskripcí se nic českému zdravotnictví neušetří.

"Už před patnácti lety navrhl a prosadil tehdejší náměstek ministerstva zdravotnictví Josef Suchopár, aby se úhrada zdravotní pojišťovny nevztahovala na konkrétní značku léku, ale na stanovené množství účinné látky," popisuje Graf.

Celý článek naleznete na serveru www.aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=635035

Prohledat jednotlivé výrazy - Zámečník chce šetřit: Ať si lidé odnášejí léky v sáčku

Zámečník , chce , šetřit: , , si , lidé , odnášejí , léky , v , sáčku ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka