Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Zdravotní poplatky zřejmě definitivně končí: Vydržely rok

20.10.2008, 09:00   |   LaS   |   komentářů (0)

Výsledky krajských voleb nenechaly nikoho na pochybách, že lidé si přejí změnu. První projev této zněny představuje zrušení poplatků ve zdravotnictví.

Ihned po volbách sice zazněly věty, že krajské volby nemohou ovlivnit centrální politiku a že právě poplatky ve zdravotnictví jsou především věcí vrcholné politiky na úrovni parlamentu. Tato tvrzení však nejsou pravpá. Právě rozhodnutí krajů v oblasti poplatků bude mít na centrální úroveň rozhodující důsledky.

ČSSD totiž před volbami slíbila, že za všecny pacienty uhradí z krajských rozpočtů zdravotní poplatky. Způsob této kompenzace sice není ještě na světě, nicméně k nějakému rozhodnutí v brzké době zcela jistě dojde.

Možností je buď nárokování proplacení poplatků ze strany pacientů u úřadů kraje, nebo dohoda kraje s lékaři, lékárnami a nemocnicemi, že jim poplatky bude kraj vyplácet hromadně na základě množství ošetřených pacientů, kteří již sami platit nebudou.

Tlak z krajů na poslance a to i vládní však bude enormní. Poslanci se tak dostanou do situace, že budou rozhodovat o zdravotních poplatcích, které díky krajům neplní svůj základní účel a minimálně další čtyři roky ani plnit nebude. Zachování poplatků by tak znamenalo, že pouze kraje budou o miliardy korun chudší. Ani to však nemusí být pravda. Kraj si totiž může částku uhrazenou na poplatcích kompenzovat omezením jiných dotací nemocnicím a jiným zdravotnickým zařízením.

Regulační funkce poplatků je však definitivně mrtvá. Není tedy jakýkoliv důvod k zachování poplatků ve zdravotnictví. Již při minulých hlasování o zrušení či omezení zdravotních poplatků vždy rozhodovala křehká většina.

Nyní se však rovnováha přeleje výraznějším způsobem k odpůrcům poplatků, které budou definitivně zrušeny, kromě poplatků za pobyt v nemocnici.

Prohledat jednotlivé výrazy - Zdravotní poplatky zřejmě definitivně končí: Vydržely rok

Zdravotní , poplatky , zřejmě , definitivně , končí: , Vydržely , rok ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka