Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Zdravotnické poplatky se stávají realitou: Jsou vyšší než se čekalo

03.02.2008, 00:00   |   MiR   |   komentářů (6)

Každý z nás tak průměrně zaplatí o 750,- Kč na doplatcích za léky ročně. Je zdražení pouze negativní správou pro pacienty? Pozitiva a negativa, která přinese nová vyhláška o lécích a jejich cenách.

Loňské náklady na léčiva v ČR klesla o 0,5%. Množství spotřebovaných balení léků pokleslo ještě výrazněji a to o 4,1%. Za tímto snížením stála loňská vyhláška, která zvýšila doplatky pacientů a omezila dostupnost nejdražších léků na našem trhu.

Poplatkům neunikneme

Součástí reformy zdravotnictí je nejen vyšší spoluúčast, ale též zavedení poplatků za návštěvu lékaře, za den strávený v nemocnici či poplatky za každý recept.

Navíc uvažuje ministerstvo zdravotnictví o zpoplatnění každého receptu 30,- Kč, což je dále podraží pořízení léků na předpis. Oproti předchozímu návrhu se jedná o zvýšení o 10,- Kč. A právě tady to bude dosti znatelné. Zdražení celkem nepocítí ti, kteří si kupují volně prodejné léky, na které tedy nepotřebují recept. Jedná se o léky na nachlazení aj. Tato léčiva by neměla překročit měsíční navýšení více než o 12 Kč.

30,- Kč budou muset zaplatit lidé za návštěvu lékaře, zubaře či jiného specialisty. Stejně tak za 1 dne pobytu v nemocnici zaplatíme 60,- Kč. Pokud bude člověk potřebovat akutní ošetření na pohotovosti, zaplatít za jednu návštěvu 90,- Kč.

Díky zdražení léků, které chystá ministerstvo zdravotnictví novou vyhláškou, která nabyla platnosti 1.dubna 2007, budeme muset opět hlouběji sáhnout do svých peněženek. 

Zdražení léků se bude týkat zejména skupiny pacientů, kteří trpí srdečními nemocemi, poruchami krevního tlaku, nedostatečným průtokem krve, žaludečními problémy, jako jsou například vředy aj. .

Zdražení se dotkne i léků v podstatě nejvíce užívaných staršími lidmi, jako je cukrovka a vysoký cholesterol.

Pro a proti?

Ti kteří nejvíce doplatí na nové ceny a poplatky za recept a návštěvu lékaře či pobyt v nemocnici, budou bezpochyby lidé, kteří těchto služeb využívají nejvíce. Mezi takové patří ve velké míře i důchodci a starší lidé, kteří bojují s chorobami častěji, než je tomu u mladých lidí a dětí.

Zvláště negativní dopad může mít zdražení léků na sociálně slabší skupiny lidí. Na druhou stranu je třeba říci, že zde existuje snaha o snížení cen nejdražších léků a jejich větší dostupnosti pro moderní léčbu a naopak zvyšování cen léků levných. Tato změna je nepochybně ku prospěchu lidí s vážnými onemocněními.

Stejně tak zpoplatnění receptu a vyšší ceny některých léků může zamezit jejich zbytečnému plýtvání a nadměrné spotřebě, která patří v ČR k nejvyšším v Evropě. Právě s nejlevnějšími léky se plýtvá nejvíce. Výzkumy prokázaly, že v minulých letech každý člověk zaplatil či doplatil za léky 500 až 700 Kč ročně.

Nyní po zdražení by se tato částka mohla navýšit o 140 až 460 Kč dle druhů léků. Současně by měl být zaveden strop 5 000,- Kč ročně nad které by už lidé více nedopláceli. Tento strop je však o 2000,- Kč vyšší než byly původní odhady.

Roční doplatky by se tak mohli zvednout až na 2,5 až 3 miliardy korun.

Souhlasíte s poplatky ?

ano
ne
Zobrazit výsledky

Jsou záchranou "Generika"?

Generika jsou druhy léků složením totožné s léky "originálními". Jsou to léky za příznivější cenu a zdražení by je nemělo postihnout tak výrazně. Originální lék je lék takový, který je chráněn svým patentem a generikum je zjednodušeně jeho kopií pod podobným názvem, která je schválena k prodeji a má svolení i originálního léku. Příkladem je známý lék na bolest "Ibuprofen"(55 Kč) = "Ibalgin" (37 Kč).

Bude se jen zdražovat? Ne?

Slevy postihnou léky k posílení imunitního systému pro pacienty po transplantacích. Projeví se na částce hrazené pojišťovnou, která dosud přispívala 965 korunami, od schválení vyhlášky by se příspěvek měl zvýšit až na 1.200 Kč.

Zvýšit by se měly i příspěvky na léky proti zvracení při chemoterapii a dále se mohou snížit ceny za léky zabraňující trombům (sraženinám) v cévách. Novinkou je i hrazení části na léčiva při degenerativním onemocnění oční sítnice, která doposud nespadala pod příspěvky pojišťovny.

Čeho se zdražení léků dotkne nejvíce

Druh léčiva O kolik se může zdražit (*horní hranice)
Na srdeční choroby 100 Kč *
Na žaludeční choroby (vředy, gastritida, aj.) 150 Kč *
Proti bolesti 200 Kč *

Prohledat jednotlivé výrazy - Zdravotnické poplatky se stávají realitou: Jsou vyšší než se čekalo

Zdravotnické , poplatky , se , stávají , realitou: , Jsou , vyšší , než , se , čekalo ,

Zdravotnické poplatky se stávají realitou: Jsou vyšší než se čekalo

Je to lumpárna

Naše vláda zná lidi pouze před volbama. Potom hledí jen na svoje koryta a slušný...

Poplatky u lékaře

Nelíbí se mi tyto poplatky a to z těchto důvodů:1.Při kařdé návštěvě lékaře a to...

poplatky ve zdravotnictví

Ještě nikdo neřekl ani nenapsal co se s poplatky děje. To přispíváme doktorům na...

poplatky ve zdravotnictví

Ještě nikdo neřekl ani nenapsal co se s poplatky děje. To přispíváme doktorům na...

Re: poplatky ve zdravotnictví

Bohužel máte pravdu a lze to nazvat otevřeně jako zlodějnu nařízenou státem. Boh...

Diskutovat

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka