Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Zdravotnictví promrhá až 2000 korun ročně na člověka. Pomohou poplatky?

15.03.2008, 00:00   |   MiR   |   komentářů (4)

V Českém zdravotnictví se dlouhodobě velmi plýtvá.

Studie Fakta o Českém zdravotnictví zjistila, že se ročně promrhá více než 20 miliard korun. To představuje 2000 korun ročně na obyvatele. Zajímavé také je, co plýtvání způsobuje.

Obecně můžeme říci, že plýtvání způsobuje systém ve kterém se až 130 miliard korun ročně ve zdravotnictví otočí. V systému kde mají lidé pocit, že je bezplatný a zadarmo, nemají potřebu své chování nijak regulovat. Tuto skutečnost potvrzují i výsledky studie. #infobox

Největší spotřeba léků = vyšší nemocnost

Průměrný Čech tak navštíví svého lékaře více než 15 krát za rok. Pro srovnání ve Švýcarsku stačí průměrnému obyvateli pouhých 5 návštěv u lékaře za rok. O něco více je to v Rakousku, kde pacient navštíví lékaře 8 krát za rok.

Stejně nepříznivý je i trend spotřeby léků. Jeden obyvatel České republiky zkonzumuje denně 2,5 tabletek léků. Zatímco u našich západních sousedů je to méně než 1 tabletka denně.

Zajímavé je, že ač využíváme tak hojně lékařskou péči, nejsme zdravější než jiné národy v Evropě. Naopak počet pracovních neschopností se pohybuje výrazně nad průměrem vyspělých zemí EU a představuje více jak 33 dní ročně. Stejně tak průměrná délka života u nás za našimi západními sousedy zaostává, i přes zlepšující se tendenci.

Nepříznivý je též trend, kdy se všechny uvedené údaje rok od roku zhoršují. I to bylo důvodem přijetí poměrně tvrdé reformy zdravotnictví, která zavádí přímé poplatky u lékaře, v nemocnicích a lékárnách.

Zastaví plýtvání nové poplatky?

Autoři reformy se netají, že hlavní snaha a efekt reformy není přinést do zdravotnictví více peněz jak by se mohlo na první pohled zdá, ale především zabránit právě přehnanému plýtvání ve zdravotnictví. Omezení plýtvání tak má přinést několikanásobně vyšší úspory, než má být maximální výnos z poplatků, které se odhadují na 3 miliardy korun ročně.

Podle ministerstva zdravotnictví bude stanovená výše jednotlivých poplatků dostatečným způsobem regulovat chování pacientů, kteří by měli omezit zbytečné návštěvy u lékaře, zbytečnou spotřebu léků apod.

Od nového roku se tak připravte na poplatky ve výši 30 korun za návštěvu lékaře a specialisty, 30 korun za recept, 60 korun za noc v nemocnici a 90 korun za návštěvu pohotovosti. Bude zajímavé sledovat, zda zavedení poplatků skutečně povede k výraznému omezení plýtvání ve zdravotnictví, jako tomu bylo v sousedním Slovensku, kde však byly po volbách poplatky opět zrušeny.

Prohledat jednotlivé výrazy - Zdravotnictví promrhá až 2000 korun ročně na člověka. Pomohou poplatky?

Zdravotnictví , promrhá , , 2000 , korun , ročně , na , člověka. , Pomohou , poplatky? ,

Zdravotnictví promrhá až 2000 korun ročně na člověka. Pomohou poplatky?

Pan Cikrt prohlásil v pořadu "Máte slovo" že nejvíce plítvají léky senioři! Všeo...

Ano samozřejmně, ať vybírají peníze od občanů, když odvádí řádně peníze na zdrav...

Konzumace léku a počet návštěv u lékaře

O druhu a množství předepsaných léku vždy rozhoduje lékař.Tak že je na lékařích...

A kolik promrha bezny clovek za blbe rozhodnuti a chyby nasich poslancu!!!!! Dal...

Diskutovat

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka