Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Zdražení cigaret a zákaz kouření v restauracích

22.05.2012, 01:27   |   Ivana Hunkařová   |   komentářů (0)

 

 Podle oficiálního informačního portálu Ministerstva zdravotnictví ČR byl konečně završen osm let dlouhý proces ratifikace Rámcové úmluvy Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku. Co je jejím cílem a obsahem? Bude mít vliv na opětovné zdražení tabáku? Dočká se i Česká republika konečného zákazu kouření v uzavřených prostorách?

 

Co je cílem Rámcové úmluvy Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku

Rámcová úmluva je první právně závazný dokument v historii Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku. Jednoznačným cílem Rámcové úmluvy je ochrana před kouřem v prostředí, ale i celkové snížení spotřeby tabáku a jejích škodlivých zdravotních, ekonomických a sociálních dopadů. S ohledem na mezinárodní rozsah „tabákového“ problému je spolupráce napříč státy nezbytným předpokladem pro jeho úspěšné zvládnutí. Díky konečnému rozhodnutí prezidenta Václava Klause se tak ČR připojila k celosvětovému úsilí chránit současné a budoucí generace před ničivými následky spotřeby tabáku a expozice tabákovému kouři.

 

Prezident Václav Klaus bojuje za zdraví

Vše začalo 22. prosince 2004, kdy vláda ČR návrh na ratifikaci schválila. Dnes už úmluva platí ve 174 státech. Od roku 2005 je smluvní stranou také Evropská unie. Jediným členským státem Evropské unie, v němž úmluva ještě nebyla ratifikována, byla právě Česká republika. To se však začátkem května letošního roku změnilo. 2. května 2012 prezident Václav Klaus s konečnou platností ratifikoval Rámcovou úmluvu Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku.

 

Co je obsahem Rámcové úmluvy Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku

Rámcová úmluva obsahuje základní body mezinárodní kontroly tabáku. Patří sem ochrana před pasivním kouřením, podmínky samotné výroby tabáku, regulace balení tabákových výrobků, popis, který nesmí klamat, musí vyžadovat informace o složení kouře a povinné zdravotní varování. Obsahem Rámcové úmluvy je také kontrola pašování, boj proti nezákonnému obchodu s tabákovými výrobky a daňová politika zahrnující tabákovou reklamu i propagaci, jež jsou, až na výjimky, zakázány. Dále prodej tabáku, který je možný jen na určitých místech a v určitém množství. V neposlední řadě je na programu Rámcové úmluvy dostupná léčba.

 

Kouření začíná být nemoderní

Podle Státního zdravotnického ústavu kouří už jen necelých 30 % české populace. Z toho je nejvíce kuřáků mezi mladou generací, která si zcela neuvědomuje rizika. Užívání tabáku způsobuje závažné choroby počínaje rakovinou plic, rtů, hrtanu, hltanu, jícnu, konče infarktem a nemocemi spojenými se srdcem a krevním oběhem. Zvyšuje se pravděpodobnost očního zákalu, objevuje se i chronický kašel. Užívání tabáku zhoršuje kvalitu pleti, způsobuje vyšší tvorbu vrásek, akné, kazí se a žloutnou zuby i nehty. Kouření má dokonce i negativní vliv na celkovou psychiku člověka. A to nemluvíme o pasivním kouření, které bývá mnohdy ještě nebezpečnější.

 

Je libo kuřácká či nekuřácká restaurace?

V roce 2009 byl naším prezidentem podepsán zákon o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami. Co se týče tabáku ve stručnosti nařizuje, že každá restaurace má být u vchodu označena nálepkou, je li její prostor kuřácký, nekuřácký či smíšený. Ve výsledku se však nejedná o žádnou změnu. Přitom ve vyspělých zemích jsou nekuřácké restaurace i pracoviště již samozřejmostí. Podle lékařky a odbornice v oblasti odvykání kouření, Evy Králíkové, by nekuřácké restaurace zaznamenaly okamžitý pokles akutních infarktů myokardu až o 10-17 % a to hlavně u mladých a u nekuřáků. Přitom pohostinský byznys by rozhodně neprodělal, naopak. Více než 70% Čechů jsou nekuřáci a do určitých restaurací nechodí hlavně proto, že se tam kouří. Ministerstvo zdravotnictví aktuálně připravuje novelu tohoto zákona. Ministr zdravotnictví Leoš Heger uvedl: „Našim cílem je prohloubit ochranu nekuřáků před pasivním kouřením a zároveň zlepšit vymahatelnost zákona.“

 

Zdražení tabákových výrobků

Nejúčinnější cestou ke snížení spotřeby tabákových výrobků je jejich vysoké zdanění pomocí spotřební daně a daně z přidané hodnoty (dohromady nyní až 86 % ceny výrobku). Míra zdanění se nastavuje nejen s ohledem na minimální unijní požadavky, ale též s ohledem na ceny tabákových výrobků v sousedních státech. Mimo to zdražení tabákových výrobků podporuje státní kasu. Cena krabičky se tak má v příštích dvou letech v průměru zvýšit až na 80 Kč za kus. Americká společnost pro výzkum rakoviny se však domnívá, že i tak bude Česká republika prodávat jedny z nejlevnějších tabákových výrobků na světě. Navrhují proto, že by cena za krabičku měla být minimálně 200 Kč za kus. 

 

Kuřáci se brání

Většina kuřáků se brání a ohání svobodou a demokratickým státem. V takových chvílích jsou však na místě slova lékařky a odbornice v oblasti odvykání kouření, Evy Králíkové: „Svoboda kouřit končí u nosu druhého. Svoboda, která omezuje svobodu jiných, už není svobodou.“ Pokud už kuřáci odmítají myslet na své vlastní zdraví, měli by myslet alespoň na zdraví svého okolí. A na boj za zdraví není nikdy pozdě. Začít můžou například už 31. května, světovým dnem bez tabáku.  

Prohledat jednotlivé výrazy - Zdražení cigaret a zákaz kouření v restauracích

Zdražení , cigaret , a , zákaz , kouření , v , restauracích ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka