Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Zentiva kritizuje reformu. Musí zlevnit část léků

16.06.2008, 17:34   |   Jan Markovič (iHned.cz)   |   komentářů (0)

"Reforma má zajistit léky pro každého občana, zatím to vypadá, že chce snížit spotřebu léků na chronické nemoci a podpořit drahé léky pro malé skupiny nemocí," řekla mluvčí Zentivy Věra Kudynová.

Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt ale podotkl, že by Zentiva neměla zaměňovat reformu za své obchodní zájmy.

"Pokud budou dražší, tedy i hůře pro pacienta dostupné léky na nemoci srdce a cév, projeví se to v zanedbané prevenci. Stoupnou pak náklady na léčbu komplikací," řekla Kudynová.

"Je nepřijatelné, aby Zentiva kritizovala reformu z pozice své firemní optiky a vydávala to za objektivní pohled na lékovou politiku a na potřeby pacientů," reagoval na to Cikrt.

Na Slovensku jsou léky levnější

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zahájil minulý týden správní řízení o úhradách ze zdravotního pojištění u několika přípravků Zentivy. Poukázal na to, že například na Slovensku je prodává levněji. Úměrně tomu navrhl snížit platby zdravotních pojišťoven. Pokud Zentiva nezlevní, zaplatí rozdíl mezi cenou a úhradou pacienti. Doplatky stoupnou.

 

Podle Kudynové porovnával SÚKL zahraniční ceny s maximální povolenou cenou v Česku, ta je vyšší než cena prodejní. Tím vznikl dojem, že jinde prodává Zentiva levněji.

Ceny na zahraničních trzích souvisejí s tím, jaká je tam cenová hladina a zda jsou například vysoké doplatky na léky. Podle Cikrta by měla Zentiva dát argumenty SÚKL, ne dělat mediální kampaň.

"Nejsou všechny léky na českém trhu od Zentivy, jsou i levnější. Zentiva může upravit svoji politiku tak, aby její léky byly dostupné pro nejširší skupinu chronických pacientů. Zásadně odmítám, že by reforma vedla k tomu, že léky budou jen pro úzké skupiny pacientů," řekl Cikrt.

Zentiva produkuje čtvrtinu léků

Od Zentivy je podle Kudynové více než čtvrtina všech léků v Česku, jde na ně ale jen desetina peněz pojišťoven určených na léky. Tři čtvrtiny léků dodávají jiné firmy, na ně jde 90 procent peněz. Léky Zentivy se užívají v primární péči, v níž se léčí až 80 procent českých pacientů.

Zentiva vyrábí také 200 léků dostupných na lékařský předpis. Podle Kudynové jsou ceny v průměru nižší než v jiných zemích. Lék Noradrenalin dokonce dodává českým nemocnicím se ztrátou. Na povolenou maximální cenu, která je nízká, není prý žádný jiný výrobce ochoten přistoupit.

Celý článek naleznete na portálu www.ihned.cz

http://domaci.ihned.cz/c1-25509750-zentiva-kritizuje-reformu-musi-zlevnit-cast-leku

Prohledat jednotlivé výrazy - Zentiva kritizuje reformu. Musí zlevnit část léků

Zentiva , kritizuje , reformu. , Musí , zlevnit , část , léků ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka