Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Zisky ČEZ platíme všichni! Stát na nás opět vydělává miliardy

21.03.2008, 00:06   |   MiR   |   komentářů (9)

Zisk naší největší monopolní firmy ČEZ dosáhl v minulém roce rekordních 47 mld. Kč. Pro srovnání tato částka je zhruba tak velká jako zisk všech největších tuzemských bank dohromady. Měli by jsme být hrdí na českou úspěšnou firmu, jenže máme být skutečně na co pyšní?

Za růstem zisku zvyšování cen

Mnoho nám napoví, když se podíváme na strukturu zisku naší energetické firmy. Růst byl dosažen z podstatné části zvyšováním cen elektrické energie. Už druhý rok totiž byly zvýšeny ceny elektřiny o 8 % pro domácnosti. Pro podniky ještě výrazně více. Samotný růst spotřeby byl totiž minimální a nepřekročil 3 %. Zatímco zisk vylétl mnohonásobně rychleji. Dalších zdrojem byl stále vývoz elektrické energie a částečně se na zisku podíleli i zisky ze zahraničních akvizic.

Z toho nám plyne, že veškerý nárůst zisku zaplatili spotřebitelé ve zvýšených cenách. O zvyšujících se cenách elektrické energie víme všichni. Mnoho z nás však neustálé zvyšování cen nechápe.

Temelín k nízkým cenám nepomohl

Když se bojovalo o dostavbu Temelína, byl jedním z hlavních argumentů ze strany představitelů firmy, ale i státu, že jaderná elektrárna zajistí dostatek elektrické energie a zabrání zvyšování cen. Bohužel sliby se plnit zřejmě nemají. I kvůli strmě se zvyšující ceně energie neroste spotřeba elektřiny tak výrazně jak by mohla. Za určitých okolností by to mohlo být velmi pozitivní. To kdyby se úspory elektřiny i přes vysoké ceny projevili ve zlepšení životního prostředí a ovzduší v důsledku nižší výroby elektřiny ze špinavých uhelných zdrojů. Ale i zde musíme být zklamáni. Vyrábí se více, a co ušetří naše domácnosti v důsledku vysokých cen, to se vyveze do zahraničí.

T I P

PRO VÁS

  • JEDINÁ NEJKOMPLEXNĚJŠÍ KALKULAČKA POPLATKŮ!!
  • Spočítejte si výši  zaplacených poplatků! Klikněte ZDE!
  • Spočítáme vám správní, soudní i zdravotní poplatky!!

Směle doháníme Německo!

Růst cen každoročně o 8-10 % bude dle všech předpovědí pokračovat i v dalších letech a vypadá to, že se nikdy nezastaví. Prvním cílem společnosti je dohnat v horizontu 4 let ceny v Německu. Jistě v dnešním globalizovaném světě mají ceny tendenci se přibližovat. Nicméně ČEZ zapomíná na jednu podstatnou věc, díky našim nízkým platům, nízkým cenám služeb, relativně nízkým cenám zdrojů má ČEZ na výrobu energie mnohem nižší náklady než energetici v Německu či jiných západních zemích. Zcela jistě tak má naše největší energetická společnost i za existence nižších cen, v důsledku efektivity výroby apod. potenciál i přesto svůj zisk zvyšovat. Toto je však bohužel nereálné.

Stát nebo zahraniční vlastník. Není to jedno?

Díky zkušenostem můžeme uklidnit kritiky privatizace státních podílů ve strategických firmách. Ani většinový podíl státu v ČEZ nezabránil nekontrolovanému zvyšování cen a strategii firmy ke zvyšování zisku zejména z cenových růstů. Soukromí zahraniční vlastník by zcela jistě nepostupoval jinak, ale u něj by to už bylo zcela pochopitelné.

Musíme se prostě smířit s tím, že cena elektřiny bude už jen růst. Brzy dohoníme Německo, Rakousko či Itálii v cenách elektřiny. Jak významné. Ovšem v platech je budeme dohánět ještě desetiletí.

T I P

PRO VÁS

  • NEJROZSÁHLEJŠÍ ŽIVOTNÍ SITUACE POPLATKŮ!!
  • Hledejte v seznamu poplatků! Klikněte ZDE!
  • Pro každý poplatek si vyhledejte vlastní životní situaci

Prohledat jednotlivé výrazy - Zisky ČEZ platíme všichni! Stát na nás opět vydělává miliardy

Zisky , ČEZ , platíme , všichni! , Stát , na , nás , opět , vydělává , miliardy ,

Zisky ČEZ platíme všichni! Stát na nás opět vydělává miliardy

brecite na spatnem hrobe

Kdyz to ctu (co me steve stejne jako vas), nemohu se zbavit dojmu, ze tak jako z...

odpoved

Chteji zprivatizovat CEZ a jine podniky,protoze ty svine spotrebovavaji tolik pe...

souhlas

BurdelvCR : přesně tak , jenže lidi se dnes bojí mluvit a říkat pravdu víc než ...

CEZ

No jenom nechapu jednu vec,proc chce vlada zprivatizovat CEZ kdyz z neho ma tako...

Re:

Protoze cim vetsi balik penez, tim snazsi je korupce a tim vice se muze nekam ul...

Diskutovat

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka