Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Čím víc dětí, tím víc vyděláte!

02.06.2010, 14:59   |   MiR   |   komentářů (0)

Daňová a sociální reforma sníží daně z příjmů u všech platových skupin. Jednotlivé skupiny však na snížení daní vydělají různě.

Kdo si nejvíc polepší?

Nejvíce, až o šest tisíc korun měsíčně, si polepší lidé s platem 100 a více tisíc za měsíc. Současně se této skupině zavede strop na sociální pojištění, které ušetří zaměstnanci nejméně 1 600 korun.

Další a mnohem početnější skupinou, která si polepší nejvíce, jsou lidé s platem 40 tisíc a více. U všech skupin platí, že čím více dětí vyživují, tím více na daních uspoří. Člověk s platem 40 tisíc korun tak na dani z příjmu ušetří bez dětí 839 kourn. Pokud má 1 dítě, pak ušetří 1209 měsíčně. S rostoucím počtem dětí se pak úměrně zvyšuje i daňová úspora.

________________________________________________________________________________________________________________________________

Máte zájem o právní pomoc a právní zastoupení v souvislosti s koupí či prodejem nemovitosti, tedy bytu, domu nebo pozemku či jiného právního problému? Kontaktujte naši advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, www.ProfiPravnik.cz

na mail: ProfiPravnik@gmail.com, nebo tel: 737 826 527

_________________________________________________________________________

#galerie

Výrazně proti současnosti si polepší též lidi s nejnižšími příjmy, kterým nejvíce pomůže nikoliv sleva na dani na poplatníka, ale především vyšší daňové zvýhodnění za děti. Člověk s platem 10 tisíc tak ušetří na dani z příjmu 450 korun měsíčně. S jedním dítětem je to už 820 měsíčně.

Nejhůře vychází z reformy lidé s průměrným příjmem. Tato skupina získává na úspoře na dani pouze desetikoruny či stokoruny. Například člověk s příjmem 20 tisíc uspoří na dani pouze 39 korun. Toto se však mění, pokud zaměstnanec vyživuje alespoň jedno dítě. V tom případě ušetří už 408 korun.

Rodinám ovšem snížení daní z příjmu negativně vyvažuje zvýšení DPH o 4 procenta. Čím více dětí rodina má, tím více se může dostat po reformě celkově do plusu.

DPH se prodraží

Pokud bychom započítali i negativní vliv zvýšené DPH na příjmech zaměstnanců pak si člověk s příjmem 15 000 korun měsíčně polepší o 89 korun. Pokud má tento zaměstnane jedno dítě, pak ušetří 412 korun.

Při příjmu 20 000 měsíčně s dítětem a nepracující manželkou ušetří zaměstnanec na celkové daňové zátěži 657 korun měsíčně. V případě že by však byl zaměstnanec bezdětný zaplatil by na daních naopak více.

Zaměstnanec s příjmem 50 tisíc měsíčně s dítětem a nepracují manželkou ušetří na celkové daňové zátěži 529 korun měsíčně.

Některé skupiny však na reformy doplatí. Nejvíce důchodci a lidé na sociálních dávkách. Těm bude nutné vykompenzovat zvýšené ceny základního zboží a služeb zvýšením důchodu.

V současné době zajímá zaměstnance jen jeho hrubá mzda. Nově bude každý vědět, kolik ze své mzdy odvádí státu na všech odvodech. Včetně těch, které platí zaměstnavatel. Ty jsou zatím "neviditelné", přestože celkovou mzdu zvyšují až o 35 procent.

A jak si jednotlivé příjmové skupiny přilepší?

Manažer, ředitel, programátor: Hrubá mzda 100 tisíc korun

V současnosti

Při hrubé mzdě 100 000,- Kč našel zaměstnanec po zaplacení odvodů čistou mzdu ve výši 63 831,- Kč. Čistá mzda tak představuje 47 % celkových nákladů na zaměstnance.

Daň z příjmu činí 23 669,- Kč.

Po reformě

Po daňové reformě budou pro zaměstnance důležité veškeré náklady, které na něj zaměstnavatel vydává. Daň se tak bude počítat z celkových nákladů na zaměstnance. Daň z příjmů tak bude v tomto případě činit 20 250,- Kč po odečtení slevy na dani, která je uvažována ve výši 2070,- Kč, bude činit daň z příjmu 18 180,- Kč.

Zaměstnanec tak ušetří proti současnosti 5 489,- Kč.

V případě, že by se zaměstnanec staral o jedno dítě ušetřil by více, tedy 5 859,- Kč.

V případě 2 dětí by zaměstnanec ušetřil až 6 229,- Kč.

Překladatel, vysoký úředník, soudce: Hrubá mzda 50 000,- Kč

V současnosti

Při hrubé mzdě 50 000,- Kč našel zaměstnanec po zaplacení odvodů čistou mzdu ve výši 34 065,- Kč. Čistá mzda tak představuje 50,5 % celkových nákladů na zaměstnance. Daň z příjmu činí 9 685,- Kč

Po reformě

Po reformě bude daň z příjmů činit 10 125,- Kč. Po odečtení slevy na dani, která bude 2070,- Kč , bude činit daň z příjmu 8 055,- Kč

Zaměstnanec tak proti současnosti ušetří 1 630,- Kč měsíčně

V případě jednoho dítěte ušetří 2 000,- Kč

V případě 2 dětí ušetří 2 370,- Kč

Zedník, dělník, řidič: Hrubá mzda 20 230 korun

V současnosti

Zaměstnanec s průměrným platem ve výši 20 230,- Kč našel po zaplacení odvodů čistou mzdu ve výši 15 640,- Kč. Z celkových nákladů na zaměstnance ve výši 27 311,- Kč, tak činila čistá mzda 57 %. Daň z příjmů činí 2 056,- Kč.

Po reformě

Po daňové reformě bude vypočítána daň z příjmů ve výši 4 097,- Kč, tato daň se ještě sníží o slevu na dani za poplatníka ve výši 2070,- Kč. Zaměstnanec tak na dani zaplatí 2027,- Kč.

Oproti současnosti tak ušetří pouze 39,- Kč měsíčně.

Nebýt slevy na dani, byla by daň zhruba 2 x vyšší než dnes. Je tedy zřejmé, že sleva na dani působí jako nástroj, který umožňují nízkopříjmovým skupinám kompenzovat zvýšení nejen sazby daně z 12 % na 15 %, ale též negativní vliv vyššího základu pro výpočet daně.

V případě 1 dítěte ušetří zaměstnanec na dani již výrazně více, 399,- Kč

V případě 2 dětí ušetří zaměstnanec na dani už 769,- Kč

Zemědělec, prodavačka, údržbář: Hrubá mzda 12 tisíc korun

V současnosti

Zaměstnanec s podprůměrným příjmem, kterých je více než 63 %, s platem ve výši 12 000,- Kč našel po zaplacení odvodů čistou mzdu ve výši 10 812,- Kč. Z celkových nákladů na zaměstnance ve výši 16 201,- Kč, tak činila čistá mzda 67 %. Daň z příjmu činí 688,- Kč

Po reformě

Po daňové reformě bude vypočítána daň z příjmu ve výši 2 430,- Kč. Odečte se sleva na dani ve výši 2070,- Kč Daň tak bude činit daň 360,- Kč. Oproti současnosti by tak zaměstnanec zaplatil o 328,- Kč méně.

V případě 1 dítěte by zaměstnanec vydělal 698,- Kč

V případě 2 dětí by zaměstnanec vydělal už 1 068,- Kč

Všechny výše uvedené příklady prokázaly, že nikdo ze zaměstnanců z modelových příkladů nezaplatí na dani z příjmů více, naopak každý z nich ušetří. Daňová změna navíc ještě více podpoří rodiny s dětmi, kterým v peněžence zůstane výrazně více než dosud.

V případě prosazení této reformy tak Ministr financí splní alespoň opticky nejen sliby ODS o rovné dani ve výši 15 %, ale též i sliby své strany o výraznější podpoře rodin s dětmi. Výpadek příjmů by měl dle propočtů MF činit maximálně 16 mld. Kč. Naopak zvýšení snížené sazby DPH by do rozpočtu mělo přinést 25 mld. Kč.

Součástí baličku daňové reformy bude též zvýšení spodní sazby DPH z 5 % na 9 %. Mnoho lidí především s nižšími příjmy tak ušetřené peníze vykompenzuje státnímu rozpočtu v podobě vyšší odvedené daně za nákupy potravin, léků, nového bydlení apod. Rozbor II. Části reformy týkající se DPH najdete v příštím článku

Kolik na reformě vyděláte nebo naopak proděláte?

#foto4
  • NECHCEŠ PRACOVAT? DOSTANEŠ JEN 2000!!
  • Nepracovat se už nevyplatí! Klikněte ZDE!
  • Chystají se velmi tvrdá opatření na nezaměstnané
#foto5
  • KTERÝ BYT VÁM VYDĚLÁ AŽ 500 TISÍC!!
  • Kolik vám který byt vydělá? Klikněte ZDE!
  • Za dva roky na bytě vyděláte až 300 tis.!
#foto6
  • ŽENY CHTĚJÍ DO DŮCHODU!!VÍME PROČ!
  • Proč se ženy hrnou do důchodu? Klikněte ZDE!
  • Nechce se jim už pracovat, nebo...

Prohledat jednotlivé výrazy - Čím víc dětí, tím víc vyděláte!

Čím , víc , dětí, , tím , víc , vyděláte! ,

Na cizinecké policii se vesele kšeftuje s pořadovými lístky

Na cizinecké policii v Praze v Koněvovce se vesele kšeftuje s pořadovými čísly. ... více »

Reklamace? Zákazník nemá téměř žádná práva. Může jen čekat

Zákazník v Česku nemá téměř žádná práva. Hlavně ať zaplatí a pak ať na svůj výro... více »

Pošlete svůj příběh a vyhrajte hodnotné ceny a hlavně svou příležitost!

Portál www.mojepoplatky.cz vyhlašuje velkou soutěž o nejlepší a neužitečnější př... více »

Anketní otázka