Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Doživotní alimenty pro exmanželku? Noční můra mužů!

02.06.2010, 14:53   |   MiR   |   komentářů (0)

Jste šťastně rozvedeni? Se svým bývalým partnerem jste si vyřešili všechny majetkové a jiné vztahy nebo o nich rozhodl soud? Myslíte si, že tímto veškeré vaše starosti skončily a vy můžete začít nový život? Nebuďte na omylu, ty nejvyšší náklady a starosti mohou teprve přijít!

Jak si zajistit alimenty od "bývalého"?

Případů, kdy soudy vyměří alimenty, které musí člověk platit na svého bývalého manžela, se kterým se rozvedl například už před desítkami let, jsme se mohli setkat poměrně často. Postačí, aby si váš bývalý manžel či manželka oběhla lékaře, aby jim byla potvrzena např. dlouhodobá nemoc či invalidita, čímž prokáží nemožnost vydělat si na živobytí a tudíž si uchovat odpovídající životní úroveň. Musí jít tedy o objektivní, prokázanou neschopnost živit se vlastními silami. Další možnost požadovat alimenty má ten z bývalých manželů, který rozvod nezavinil a vznikla mu tím závažná újma.

Mohou tedy existovat 2 hlavní případy, kdy je člověk oprávněn požadovat vůči svému bývalému manželu alimenty:

#anketa

1. Manžel, který rozvod nezavinil, na rozvratu manželství se nijak nepodílel a rozvodem manželství mu byla způsobena závažná újma, kterou musí prokázat. Tento manžel tak může požadovat výživné po bývalém manželu, který rozvod zavinil, ale pouze po dobu 3 let od rozvodu.

2. Bývalý manžel není schopen se sám živit (nehledí se na vinu při rozvodu). Tato nemožnost musí být objektivní a exmanžel jí musí prokázat. Doba, po kterou může takto "postižený" exmanžel o výživné žádat, není omezena.

Vzniká vám tak nebezpečí, že svému bývalému partnerovi budete nuceni posílat alimenty až tisíce korun, které vám dle vašeho příjmu soud vyměří. Výživné soud stanoví jako příspěvek. Neznamená to tedy, že by bohatší z dvojice měl druhému zajistit stejnou životní úroveň, jak mu to ukládá zákon o rodině ve chvíli, kdy jsou ještě manželé. Povinnosti vůči bývalému manželu jsou tak menší než vůči manželu současnému.

O několika konkrétních případech jsme se již mohli dříve dovědět ze sdělovacích prostředků.

Mezi jinými tak vyniká příklad Paní H., která musela každý měsíc posílat svému bývalému manželovi alimenty ve výši 4 100,- Kč. Tento závazek jí uložil soud přesto, že s manželem byla více než 10let rozvedená, žila nový život a s manželem nebyla v jakémkoliv kontaktu. Takovýchto případů jsou však stovky.

TIP: VELKÝ LYŽAŘSKÝ SPECIÁL - přečtěte si vše o lyžování!

Proč vymáhat po bývalém manželovi výživné?

Jedním z důvodů, proč začalo podobných případů v poslední době přibývat, je schválení změny zákona o sociální potřebnosti v roce 2004. Dle tohoto zákona musí žadatelé o sociální dávky uplatňovat mimo jiných svůj nárok na výživné od bývalého partnera a teprve následně  mohou žádat o sociální dávky stát. Je zřejmé, že většina lidí, kteří výživné požadují, patří ke skupině, která sociální dávky pravidelně pobírá a nemá žádný jiný příjem.

Důvody jsou inpiduální. Může se např. jednat o matky samoživitelky, které jsou navíc zdravotně postiženy. Ale často se též jedná o lidi odmítající pracovat, kteří systematicky zneužívají sociálních dávek a díky zákonům mají možnost zneužívat i svého bývalého partnera a přiživovat se na jeho práci, přestože se o jeho úspěch nijak nepřičinili.

Řešení situace? V nedohlednu!

Proto také byla v letošním roce předložena novela zákona, která omezovala možnost požadovat po bývalém partnerovi alimenty obecnou lhůtou 3 let. Schválením změn zákona by se tak výrazně snížila možnost zneužívání institutu výživného mezi bývalými manželi a parazitování jednoho z nich na úspěchu druhého. Tato novela však byla levicovými poslanci zamítnuta. Důvody jsou zřejmé.

Nárok na alimenty může zaniknout v případě, kdy se změnily ekonomické a sociální poměry oprávněného, pokud se na tom bývalí partneři dohodnou (což je málo pravděpodobné), pokud oprávněný uzavře nové manželství nebo oprávněný či povinný zemře.

#foto5
#foto6

 

Prohledat jednotlivé výrazy - Doživotní alimenty pro exmanželku? Noční můra mužů!

Doživotní , alimenty , pro , exmanželku? , Noční , můra , mužů! ,

Pozor na praktiky ČSOB. Stačí malá nepozornost!

Chtěl bych jen upozornit na situaci, která se mě stala letos  a může s... více »

Pojišťovací Kocourkov v Česku vládne

Jsem vdova. Můj manžel ještě když žil si platil životní pojištění. Přesněji řeče... více »

Pozor na pojišťovací agenty a jejich sliby

Dnes je mó;dní uzavírat pojištění na kdeco. Pojišťovací agenti vás dovedou při l... více »

Anketní otázka